DOLAR

19,0359

0.06%
EURO

20,5321

0.12%
ALTIN(gr)

1.186,55

-0,06%
BİST 100

4906.63

-0,06%
ABD’de orta seçim günü

ABD’de orta seçim günü

ABONE OL
Kasım 23, 2022 11:00
ABD’de orta seçim günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de Lider Joe Biden ve idaresinin gelecek devir siyasetleri ve tahminen de bir sonraki başkanlık seçimlerinin akıbeti için kritik değer taşıyan ABD Kongresi orta periyot seçimleri bugün gerçekleştirilecek.

Anketler ABD Temsilciler Meclisi’nde Demokratların çoğunluğu kaybedeceğine, Senato’da da Cumhuriyetçilerin en azından 50-50 denkliği yakalayabileceğine işaret ediyor.

Yükselen enflasyon, ufuktaki resesyon ile birlikte hata oranında artış ve göç hususları Cumhuriyetçi adaylara ivme kazandıran faktörler ortasında gösteriliyor.

Bloomberg’in tahliline nazaran Cumhuriyetçilerin seçimden galibiyetle ayrılması Biden’ın yeni ekonomik ve finansal şoklar karşısında hareket alanını daraltabilir. Ayrıyeten Biden idaresinin Ukrayna’ya şartsız takviyelerinin karşısına da daha güçlü Kongre muhalefeti çıkabilir.

Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da Cumhuriyetçi çoğunluk, iflastan kaçınmak için ABD borçlanma tavanını artırma görüşmelerinin geçmişe nazaran daha çetin geçmesine de yol açabilir.

Musk’tan açık çağrı

Öte yandan önümüzdeki seçimler birincilere de sahne oluyor.

Twitter’ı satın alan Elon Musk takipçilerine yaptığı açıklamada açık bir halde Cumhuriyetçilere oy verme daveti yaptı.

ABD’de iş insanları ve teşebbüsçüler bilhassa bağışlarla siyasi tercihlerini belirtse de birinci defa bir toplumsal medya teşebbüsçüsü oy tercihleri konusunda bu kadar net bir telkinde bulundu.

Trump’ın ayak sesleri

Bu ortada eski ABD Lideri Donald Trump da üçüncü sefer başkanlık için yarışacağı sinyalini verdi. Orta seçimler için alanda Cumhuriyetçi adaylar lehine çalışan ve mitinglerde konuşan Trump 15 Kasım’da Florida’da “büyük bir duyuru” yapacağını ilan etti.

Ekonomi en kıymetli başlıklardan biri oldu

Seçim kampanyalarında iktisat birinci sıralarda yer alan gündem hususlarından oldu. Enflasyonla birlikte resesyon tasaları de ABD iktisadında gündemdeki yerini koruyor.

Goldman Sachs’a nazaran ABD’nin resesyondan kaçınması için hala makul bir patika mevcut. Banka önümüzdeki 12 ayda ABD’nin resesyona girme ihtimalini %35 olarak görmeye devam ederken bu oran öbür Wall Street bankalarının iddialarının epeyce altında bulunuyor. Bankanın en üst seviye ekonomisti Jan Hatzius yayımladığı notta resesyondan ekonomik aktiviteyi ılımlaştırma, nominal fiyat büyümesini yavaşlatma, enflasyonu hafifletme ve işgücü piyasasını tekrar dengeleme adımlarıyla kaçınılabileceğini belirtti.

Hatzius’a nazaran nominal fiyatlarda son periyotta görülen yavaşlama yumuşak iniş senaryosunu destekliyor. Hatzius ISM anketlerinde girdi maliyetlerinin hafiflemesinin, ikinci el araba ile yeni kira fiyatlarının enflasyonda yumuşamaya işaret ettiğini belirtti.

Yine de Hatzius ve bankası Goldman Sachs resesyon beklentileri konusunda Wall Street’in geneline nazaran karşıt düşünüyor. Bloomberg anketine nazaran ekim ayında ekonomistler önümüzdeki 12 ayda ABD resesyonu ihtimalini %60 olarak gördü. Birçok stratejist de Fed’in sıkı duruşunun pay senetlerine de olumsuz yansıyacağını öngörüyor. JPMorgan’dan Marko Kolanovic Fed’in devam eden şahin duruşunun paylar için risk yarattığına dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.