DOLAR

28,9102

0.01%
EURO

31,8095

0.34%
ALTIN(gr)

1.890,97

1,09%
BİST 100

8093.54

1,09%
Alternatif Bank 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Alternatif Bank 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

ABONE OL
Kasım 6, 2022 08:09
Alternatif Bank 3. Çeyrek Finansal Sonuçları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alternatif Bank, 2022’in üçüncü çeyreğine yönelik finansal sonuçlarını açıkladı. İstikrarlı performansını sürdüren bankanın konsolide sayılara nazaran etkinleri 66 milyar TL, nakdi ve gayri nakdi kredilerde iktisada sağladığı takviye ise 53 milyar TL oldu. Mevduat hacmini 37 milyar TL seviyesine yükselten Alternatif Bank’ın konsolide net devir kârı ise 582 milyon TL olarak gerçekleşti.

Alternatif Bank’ın 2022 yılının üçüncü çeyreğinde konsolide sayılarına nazaran toplam faal büyüklüğü, 2021 yıl sonuna oranla 31’lik artışla 66 milyar TL düzeyine ulaştı. Bankanın bu devir sonu prestijiyle nakdi (finansal kiralama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ülke iktisadına sağladığı takviye ise tekrar geçtiğimiz yılın sonuna nazaran 27 artarak 53 milyar TL oldu. Mevduat hacmini 36 artışla 37 milyar TL düzeyine yükselten Alternatif Bank bilançosundaki gelişimin yanında faal kalitesini muhafazaya da devam etti. Bankanın özkaynakları 3,4 milyar TL seviyesine ulaşırken, bu devir sermaye yeterlilik rasyosu 21,48 oldu. 2022’in birinci 9 ayında başarılı bir performans ortaya koyan Alternatif Bank’ın konsolide net periyot kârı ise 582 milyon TL olarak gerçekleşti.

“Basiretli ve sağlam adımlarla amaçlarımızın ötesine geçiyoruz”

Alternatif Bank’ın periyot sonu finansal sonuçlarını pahalandıran Genel Müdür Kaan Gür, “Küresel çapta belirsizliklerin devam ettiği 2022’nin üçüncü çeyreğini başarılı bir formda geride bıraktık. Bu devir de bilançomuzda istikrarlı performansımız sürerken, aktif kalitemizi muhafazaya devam ettik. Ayrıyeten ziyadesiyle kıymet verdiğimiz Türk Lirası cinsi mevduat hacminde gelişimimizi sürdürdük ve geçtiğimiz yılın sonuna oranla 105’lik bir büyüme elde ettik. Bu sayede TCMB’nin liralaşma stratejisi kapsamında gerekli oransal eşikleri sağlamış bulunuyoruz. ‘Basiretli ve Danışman Bankacılık’ anlayışımızla başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza ve de ülkemiz iktisadına paha katmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Dijital bakış açısını insan dokunuşuyla birleştiriyoruz”

Alternatif Bank’ın başarılı performansında dijital bankacılık alanında yürüttüğü stratejinin ve çalışmaların kıymetli yer tuttuğunu belirten Kaan Gür şöyle devam etti: “Biz dijitalleşmeyi müşterimize sunduğumuz toplam tecrübenin merkezine alıyoruz. Hedefimiz beşere dokunan bir dijital bankacılık bakış açısı ve hak temelli yaklaşımla müşterilerimize kusursuz bir tecrübe yaşatmak. Tüm bu çalışmalarımızın karşılığını da öncelikle müşteri memnuniyeti, tıpkı vakitte da müşteri sayısı ve mevduatta büyüme olarak alıyoruz. Bu kapsamda üçüncü çeyrek sonu prestijiyle ortamıza yeni katılan müşterilerimizin 65’i dijital kanallardan geldi. Birebir formda dijital kanallarımızdan açılan hesap sayısı da 2021 sonuna nazaran 178, bu kanallardan açılan hesaplardaki mevduat hacmimiz ise 245 arttı. Bu çeyrek, gösterdiğimiz finansal performansın yanında Manisiz Bankacılık alanındaki çalışmalarımıza da sürat kesmeden devam ettik. Bu doğrultuda bilhassa finansal kapsayıcılık açısından değerli tesir yaratacağına inandığımız ’Engelliler için Bankacılık Tabirleri Görüntü Sözlük‘ projemizi başlattık. Alternatif Bank olarak önümüzdeki devirde insanı merkezine alan ’Sorumlu Bankacılık‘ prensibiyle birlikte, hissedarımız Commercial Bank’ın itimadı, İdare Konseyimizin takviyesi ve uzman çalışanlarımızın özverisiyle uzun vadeli büyüme amaçlarımıza kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.