Bayraklı Belediyesi Kentsel Dönüşümün Garantörü

Bayraklı Belediyesi Kentsel Dönüşümün Garantörü

ABONE OL
Aralık 2, 2022 17:00
Bayraklı Belediyesi Kentsel Dönüşümün Garantörü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Can Radyo’da Deniz Başlı Kaya ile Şiraze’nin konuğu Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal oldu.

İzmir zelzelesinden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Bayraklı’da vatandaşlar tarafından merak edilen hususlardan birisi kentse dönüşüm. Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal merak edilenleri anlatarak başlarda kalan soru işaretlerine yanıt verdi. Lider Sandal’a yaşanan pandemi, sarsıntı ve sel felaketlerinden sonra Bayraklı Belediyesi’nin bütçesi sorulurken Sandal, “Bir matematikçinin olduğu yerde sayılar denetimden çıkmaz.” Şekinde yanıt verdi.

Programdan satır başları şöyle…

MAHALLE ZİYARETLERİ: ALDIĞIMIZ ŞİKAYETLER DİREKT BAYRAKLI BELEDİYESİ’Nİ İLGİLENDİREN PROBLEMLER DEĞİL

Haftada iki gün mahalle ziyaretleri gerçekleştiriyoruz ve aldığımız şikayetler direkt Bayraklı Belediyesi’ni ilgilendiren problemler değil. Örneğin Onur Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız için en değerli sorun doğalgaz. Bunu çözmek için de Onur Mahallesi’nden bir küme vatandaşımızla İzmir Doğalgaza gittik. Ortak bir yol bulacağız. Birebir sorun Emek Mahallesin’nde de var, Gümüşpala’da da var, Çiçek Mahallesi’nde de… Umuyorum bundan sonra zelzele pandemi üzere afetler yaşamayız ve işlerimize konsantre oluruz. Pandemi kimsenin sokağa çıkamadığı, her şeyin alt üst olduğu, bütçelerin şaştığı, çalışanın olmadığı güçlü bir süreçti. Herkes pandemi atlattı fakat Bayraklı Pandemiyle birlikte zelzele yaşadı. Bunlardan 20 bin yurttaş etkilendi. Biz Bayraklı’dan giden vatandaşımıza da hala yardım ediyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM:KENTİN YÜZDE 60’INI TAMAMLADIK

Cengizhan, Fuat Edip Baksı ve Arpaslan Mahaleleri için bir sorun ve ıstırap yaşamazsak ve yaşatmazlarsa bir yıl içinde biz kazmayı vuracağız dedik. Artık buradaki meşakkat şu, siyasalların kamuya net bilgi vermesi gerek ve yapılan çalışmaların tamamının kamuya dönmesi lazım. Sarsıntısı atlattık sonrasında imar hakları konuşuldu, kooperatifler kuruldu lakin bu kâfi, mi? Hayır. Bayraklılı yurttaşlarımız bizi rekor bir oyla lider yaptıysa vatandaşımıza karşı sorumluluğumuz var.Bir sonraki afeti yaşamadan tedbirimizi almamız lazım. Kentsel dönüşüm bunun için değerli. Bayraklı’da 60 hektarlık alanın imarı konuşuluyor, Adalet Mahallesi’nde 80 hektarlık alanı yine planladık. Folkart’ın ön kısmında yeni kent meydanı dediğimiz alanda düzenlemeleri yapıyoruz. Artık 600 hektarlık devasa bir alan geliyor. Bunlarla bir arada biz kentin yüzde 60’ını tamamladık.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KOOPERATİF MODELİ: BAYRAKLI BELEDİYESİ KOOPERATİFTE GARANTÖR OLARAK BULUNUYOR
Vatandaşımız tabiat olarak kimi kooperatif süreçlerindeki olumsuzulardan ya da farklı nedenlerden itiraz edenler olabiliyor fakat orada bir kavram düzensizliği var. Vatandaşımız diyor ki, biz konutumuzu kendimiz yapalım. Zati kendileri yapacaklar. Müteahhit firmamızı biz bulalım diyorlar. Esasen kendileri bulacaklar. Kooperatifin avantajı yalnızca şu, Bayraklı Belediyesi’nden ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de birer arkadaşımızın bulunduğu kurumsal bir yapı istiyoruz. Vatandaşımızın güvenliğiyle ilgili, ilerde sorun yaşamamalarıyla ilgili orada iki tane belediye garantör olarak bulunuyor.


BELEDİYE BÜTÇESİ: BİR MATEMATİKÇİNİN OLDUĞU YERDE SAYILAR DENETİMDEN ÇIKMAZ
Bir matematikçinin olduğu yerde sayılar denetimden çıkmaz. Tüm belediyeler üzere bizde bütçenin tekrar revizyonu için ek bütçeler oluşturmak zorunda kaldık. Bu yalnızca bizimle ilgili bir durum değil, merkezi hükümet de ek bütçe yaptı. Bütün kurumlar bütçelerini revize ettiler. Neden ? Mesela bizim 430 milyon liralık bir bütçemiz vardı. Bu bütçenin o günkü karşılığı 52 milyon dolar, şuanki paraya beki 27 milyon dolar filan. Bu da bütçenizin yüzde 50’ye yakın bir kısmının erimesi demek. Doğal olarak çok kolay bir süreç değil.

BİZ VAATLERİMİZİN YÜZDE80’İNİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Biz vaatlerimizin yüzde 80’ini gerçekleştirdik. Önümüzdeki aylarda bir açılışlar zinciri olacak ve arkadaşlarımız orada neyi yapıp yapmadığımızı görecekler zira biz yaptığımız işleri çok fazla anlatmadık, işimize baktık ancak önümüzdeki süreçte bunları da anlatacağız. Bir liderin asli vazifesi süreci hakikat algılamak, o süreci nasıl gerçek yönetim edebileceğini bilmek ve varsayım edilemeyen şoklara karşı korumak. Bunu yapamıyorsanız zati kente yazık edersiniz. Bu türlü bir öngörünüz, birikiminiz yoksa kente yazık edersiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.