Biz Samsun’a başımızı ve imanımızı götürüyoruz

Biz Samsun’a başımızı ve imanımızı götürüyoruz

ABONE OL
Kasım 6, 2022 10:00
Biz Samsun’a başımızı ve imanımızı götürüyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EÜ Su Eserleri Fakültesinde “Atatürk ve Liderlik” Konferans

Ege Üniversitesi (EÜ) Cumhuriyet ve Atatürk Günleri kapsamında, Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesinde “Atatürk ve Liderlik” bahisli konferans düzenlendi. Atatürk Unsurları ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Vazifelisi Zeynep Türkyılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansın moderatörlüğünü Su Eserleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. M. Tolga Dinçer yaptı.

Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi, Binbir Besin Konferans Salonu’nda düzenlenen aktiflikte konuşan Öğr. Gör. Türkyılmaz, Atatürk’ün liderlik özelliklerini ve çeşitli anılarını izleyicilere aktardı. Atatürk’ün şahsına münhasır bir kişilik olduğunu söyleyen Öğr. Gör. Türkyılmaz, “Sosyal psikolojide demokratik başkan, karizmatik başkan, dönüşümcü liderlik üzere kavramlar var. Atatürk, tüm bu liderlik vasıflarına sahip. Örnek vermek gerekirse; Atatürk’ün ulusal çabayı gerçekleştirmesi, bir milleti yok olma tehlikesinden kurtararak, Cumhuriyeti ilan etmesi ve yeni bir Türk devleti kurmasından kelam edebiliriz.” dedi.

Atatürk’ün liderlik vasıflarını çok küçük yaşlardan itibaren taşıdığını belirten Öğr. Gör. Türkyılmaz, “Atatürk’ün çocukluk arkadaşları onun doğuştan bir başkan olduğundan kelam eder, annesi Zübeyde Hanım’da Atatürk’ün bu özelliğini doğrular. Oğlunun küçük yaşlardan itibaren bir yetişkin üzere konuşup, davrandığını ve hayli zeki olduğunu söyler.” dedi.

Atatürk’ün en değerli özelliklerinden birisinin de soğukkanlılığı olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Türkyılmaz, “Atatürk itidalli ve sakin bir yapıya sahipti. Otokontrolünü koruyarak, denetimini kaybetmeyen bir kişiliği vardı. Örneğin; Trablusgarp Savaşına istekli olarak katılan Atatürk, gayret esnasında gözünden önemli bir halde yaralanıyor. Gözünü kaybetme ihtimaline rağmen, soğukkanlılığını koruyarak tıpkı sakinlikle gayretine devam ediyor.” diye konuştu.

“Yeni bir devlet inşa etme hayali vardı”

Atatürk’ün ileri görüşlü bir başkan olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Türkyılmaz, Atatürk 1905 yılında ‘Bu dava yıkılmak üzere olan imparatorluktan, yeni bir Türk devleti inşa etmektir’ kelamını aktararak, “Atatürk’ün 1905 yılında bile davasının, gayesinin, unsurunun bu türlü bir devlet inşa etmekte olduğunu görüyoruz. Atatürk’e cumhuriyet fikri cumhuriyetin ilanından çok daha evvel gerçekleşmiştir.” dedi.

“Biz Samsun’a başımızı ve imanımızı götürüyoruz”

Konuşmasında, Atatürk’ün cumhuriyetin ilanı sürecindeki uğraşından ve anılarından bahseden Öğr. Gör. Türkyılmaz, “Atatürk, 1919 yılında Samsun’a çıkarken, İngilizlerin Bandırma’da cephane arıyor. Atatürk buna karşılık olarak; ‘İngilizler ne kadar ahmak, onlar Bandırma’da silah arıyor. Lakin biz Samsun’a başımızı ve imanımızı götürüyoruz’ demiştir. Atatürk’ün rasyonel, zeki ve analitik düşünmesinin yanı sıra inancın ve umudunun güçlü olduğunu, Cumhuriyete giden sürecin de bu inanç ve muvaffakiyet ile sağlandığını bu örnek üzerinden kıymetlendirebiliriz. Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda sırf Ulusal Çabayı gerçekleştirmiyor, birebir vakitte ülkeyi millet hâkimiyetine hazırlıyor, bu çok sıkıntı bir olaydır. Örneğin, gazetelerin isimlerini İrade-i Ulusala, Hâkimiyeti Ulusala olarak isimlendiriyor. Ordunun ismi Kuvayı Ulusala, meclisin ismi de Büyük Millet Meclisi’dir. Burada; ‘Egemenlik Kayıtsız Kuralsız Milletindir’ demek istiyor.” diye konuştu.

Konuşmasını Atatürk’ün kelamlarıyla sonlandıran ve Mustafa Kemal Atatürk’ü, gazi ve şehitleri hürmetle andığını söz eden Türkyılmaz’ın verdiği konferans, izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Konferansın sonunda moderatör Prof. Dr. M. Dinçer tarafından Öğr. Gör. Türkyılmaz’a teşekkür dokümanı takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.