D Vitamini Düzeyinizi Denetim Altında Tutun

D Vitamini Düzeyinizi Denetim Altında Tutun

ABONE OL
Aralık 5, 2022 23:00
D Vitamini Düzeyinizi Denetim Altında Tutun
0

BEĞENDİM

ABONE OL

D vitaminin kıymeti ve eksikliği ile ilgili farkındalık oluşturmak emeliyle 2 Kasım, “Dünya D Vitamini Günü” olarak kutlanıyor. Sıhhat için en değerli vitaminlerden biri olan D vitamininin kanser, depresyon, kalp, obezite üzere kronik hastalıklardan korunmada yardımcı olduğunu ve eksikliğinin sıhhat sorunlarına yol açtığını vurguladı. Dr. Elif Pahsa D vitamini pahaları düşük olan şahısların destek almalarını, D vitamini yükselse bile 2-3 haftada yarılandığını, bu nedenle günlük idame dozlarla destek edilmesi gerektiği ihtarında bulundu.

Kemik sıhhati ve sağlıklı kalsiyum metabolizması için çok büyük ehemmiyet taşıyan D Vitamini eksikliği birçok kronik hastalığa yol açıyor. Gencinden yaşlısına herkesi etkileyen D vitamini yetersizliğinin hayat kalitesini de düşürdüğünü belirten Dr. Elif Pahsa şu bilgileri verdi:

Vitamin D3’ün eksikliğini tamamlamak için güneş ışığı almak kâfi değil

“Normal şartlar altında insan bedeninde bulunan D vitamininin 90-95’i güneş ışınların tesiri ile deride yapılır. Besinlerden ise çok kısıtlı alınabilmektedir. Güneşe maruziyet ile UVB ışınları, ciltte provitamin D’nin previtamin D3’e sonrasında da vitamin D3’e dönüşümünü sağlar. UVB ışınlarının insan derisine ulaşmasını engelleyen rastgele bir durumda D vitamini üretilememesi ve eksikliği ile sonuçlanır.

Güneş ışınlarının dünyaya ulaştığı açı olan Zenith açısı da D vitamini sentezinde değerlidir. Ülkemiz Zenith açısına nazaran Güneş ışınlarının daha dik geldiği Mayıs– Eylül ayları ortasında D vitamin sentezi için uygundur. Bu aylarda 11:00-15:00 saatleri ortasında bilhassa 12.30- 13.30 ortası güneşlenmek D vitamini sentezi için yararlı. Zira sentezlenme için bu saatlerde gelen 50-90 derece aralığındaki ışınlara muhtaçlık var. Lakin güneş ışınları doruktaki ufuk çizgisinin 50 derece altına inmeye başladığı saatlerde tehlikeli olan UVA ışınlarına da maruz kalırız. Yapılan çalışmalarda “37. kuzey ve güney enlemlerinin” daha kuzey ve güneyinde yaşayanlarda; “sadece güneş ışığı ile” kâfi D vitamini sentezlenemediği görülmüştür. Ülkemiz de 36-42. Kuzey enlemleri ortasında yer aldığı için güney kıyılarımız dışında yalnızca güneş ışığı ile kâfi Vitamin D3 sentezi yapamamaktayız. Bu sebeplerden dolayı yılın büyük kısmında güneş gören ülkemizde bile D vitamini eksikliği çok yüksek oranlarda gözükmekte ve destek kullanmadan bu eksikliği kapatmak çok da kolay değil. Öte yandan yüksek oranda güneş ışınına maruz kalmak deri kanseri üzere tehlikeleri de beraberinde getiriyor” dedi.

D vitamini eksikliği olan bireylerin destek besin almaları kıymetli

D vitamini kıymetleri düşük olan bireylerin destek almalarını değerle vurgulayan Dr. Elif Pahsa kelamlarına şöyle devam etti “Öncelikle D vitamininde olağan bedel yaklaşık olarak 50 ng/mL’dir. Kronik hastalık nedeniyle bağışıklığını daha güçlü tutmak zorunda olanlar 60-80 ng/mL’de bedellerine sahip olmalılar. Şayet düzeyiniz bu kıymetlerden düşükse doktorunuzun de yönlendirmesi ile D vitaminini destek etmeniz uygun olacaktır. D vitaminini bir sefer yükselttikten sonra maalesef işimiz bitmiyor.Çünkü bedendeki D vitamini düzeyi 2-3 haftada bir yarılanıyor. İşte bu nedenle, sistemli olarak günlük idame dozda D vitamini kullanılması, kullanırken de iki değerli yardımcı olan K2 vitamini ve magnezyumun atlanmaması gerekiyor. D vitamini sayesinde emilen kalsiyumun kemiğe yerleşmesini sağlayan K2 Vitamini ile D3’ün kombine edildiği D3K2 damla formları, bunun yanında D vitamininin etkinleşmesi için günlük 100-200 mg magnezyum kullanılabilir.”

DR. ELİF PAHSA KİMDİR?

1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1994 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin akabinde Ağrı, Eskişehir, İzmir ve İstanbul’da Aile Tabibi olarak çeşitli devlet kurumlarında vazife aldı. 2005 yılında aldığı Medikal Estetik Uygulamaları eğitimi ile sağlıklı ömür ve beslenme mevzularına ilgi duymaya başladı. 2008 yılından itibaren ilaç dalına geçiş yaparak bölümü tanıma ve kıymetlendirme bahtı buldu. 2015 yılından itibaren odağını hastalıklardan korunma, sağlıklı hayat ve hakikat beslenme hususlarına çevirdi. Tıpta bütüncül yaklaşım unsuruyla hareket ederek hastalıklardan korunma, gerçek beslenmenin sıhhate katkısı, kronik hastalıklarda kök nedenlerin tedavisi, besin takviyelerinin kıymeti, fitoterapi uygulamaları hususlarında çalışmalar yapan Dr. Elif Pahsa, evli ve bir çocuk annesidir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.