‘Dijital Çocukların Ebeveyni Olmak’

‘Dijital Çocukların Ebeveyni Olmak’

ABONE OL
Kasım 6, 2022 10:21
‘Dijital Çocukların Ebeveyni Olmak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Belediyesi “dijital baba” olarak anılan yazar-bilişimci Orhan Toker’i Ailem Kocaeli Buluşmalarında Kocaelililerle buluşturdu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli Kongre Merkezinde ağır iştirakle gerçekleşen Ailem Kocaeli Buluşmalarına pek çok ailenin yakından takip ettiği bilişimci-yazar Orhan Toker, “Dijital Çocukların Ebeveyni Olmak” mevzu başlığıyla katıldı. Söyleşi içeriğinde ‘Çocuklarımızın çok daha fazla İnternette olmaları! Çocuklarımızın karşılaştıkları ziyanlı içerikler ve tehlikeler nelerdir? Çocuklarda teknoloji bağımlılığı! Meskende dijital istikrar ve dijital alışkanlıklarımızı düzenleyelim’ alt başlıkları yer aldı.

DİJİTAL DÜNYA ÇOCUKLARIN KORKU SEVİYESİNİ ARTIRIYOR

Yetişkinlerin ve çocukların hayatında büyük rol oynayan dijital dünya, pandemi ile birlikte hayatımızın her alanında yer aldı. Pandemi sürecinde çocukların okula gidememesine dikkat çeken Toker “Aileler çocuklara dünyanın sonu gelecek, şu kadar suyumuz kaldı diye kaygılandırmaya başladı. Artık çocuklar kırmızı bir gezegen çizmeye, çocuklarda tasa oluşmaya başladı. Akabinde pandemi geldi, bu sefer çocuklar okula gidemediler, arkadaşlarını göremediler dışarıya çıkamama durumları başladı” dedi. Toker’in dikkat çektiği çocuk telaş seviyelerinin ebeveynlerin ilgisiyle ve denetimleri sayesinde dijital çağın tehlikelerinden korunabileceği ve çocukları dijital dünyaya hazırlanabileceğini söyledi.

İLK 36 AY ÖNEMLİ

İlk 36 ay çocukların zihinsel gelişim süreci olduğunu vurgulayan Toker, “İnsan beyni yüz milyar hücreyi kapsıyor, bu hücrelerin 36 ayda yüzde seksen altısı tamamlanıyor. Bütün bir ömür kullanacağımız zihinsel marifetlerimiz bu birinci 36 ayda tamamlanıyor. Yürümek, konuşmak ve hislerimiz daima bu birinci 36 ayda. Bu gelişim sürecinde ne kadar ekran ne kadar tesirli olursa gelişim eksik tamamlanıyor.” dedi.

EKRANDA NE KADAR VAKİT GEÇİRMELİ?

Toker, ‘’Konuşamayan çocuklar var biliyor musunuz? İlkokula gidiyor, itişerek anlaşıyorlar. Kendilerini söz etmekte zorluk yaşıyorlar. 40 dk bir dersi tamamlayamayacak, dikkat müddetleri olamayan çocuklar var. Otizm gibisi güya hiç konuşamıyormuş, dışardan söyleneni algılayamıyormuş üzere gözüken çocuklar var. İşte bunlar birinci 36 ay fazla ekrana maruz kalmış, bu sebeplerden ötürü demek ki çocuklarımıza birinci 36 ay ekran göstermeyeceğiz. Bir kuralımız var, yaşından bir çıkaracağız, kalanı 10 dakika müddet vereceğiz. Yani beş yaşındaysa bir çıkardık dört, kırk dakika mühleti var. Okula başlamadıysa bu süreyi ikiye bölerek, içeriğini yararlı, gelişimi destekleyici uygulamalardan belirlemek gerekir. Artık uygulamalar o denli bir bozuldu ki onun için seçilmiş şeyler izlemeli çıkan reklamlara da dikkat edilmeli. Kararlı olmak lazım kararlılık denince 10 dk doldu fişi çekmeyeceksiniz bu şuna misal sizin en sevdiğiniz dizinin ortasında çocuk gelip fişi çekerse. Bu tıpkı şey, bırakın müsaade verin izlesin. O vakit size hürmeti da artar, izlediğim şeyi uzatıp kısaltma yetkisinin sizin elinizde olduğunu anlar. Çocuğa orada bir esneklik yapmak yani otoriterliğin sizde olduğunun bir göstergesidir. Lakin fişi çekerseniz size hürmetini kaybeder ona dikkat ederek bugün esneklik gösterirsiniz yarın erken kapatırsınız’’ bilgisini verdi.

SENİ BİLGİSAYAR DENETİM EDİYOR

Bilişimci-yazar Toker, kelamlarına şöyle devam etti; ‘’Çocuk yolda durmuyor diye yemek yemiyor diye bizi rahat bıraksın diye eline tablet telefon verirseniz çocuk büyüdüğünde de onu arar. Yasaklamak olmuyor içerik denetimini uygulamalara yaptırmak çok yanlış. O vakit ne oluyor biliyor musunuz? Şu izlenimi veriyorsunuz; seni bilgisayarlar denetim ediyor.’’

OYUNLARI BİZ SEÇELİM

‘’Şimdi gelelim bilgisayar oyunlarına, oyunlar hakikat seçildiğinde çocuklar tarih öğrenebilirler, coğrafya öğrenebilirler, iktisat, para idaresi öğrenebilirler kâfi ki gerçek oyunları seçip oynayabilsinler. Fakat biz oyun seçme zahmetinde bulunmadığımız için çocuklar arkadaşlarının oynadığı oyunları oynuyor. En çok oynanan en çok reklamı çıkan oyunlar çocuğu devamlı oyuna çağıran oyunlar ısrarcı olan oyunlar. Örneğin birtakım oyunlar, çocuk oyuna girdikçe onu ödüllendirir ona oyun parası verir oyuna girmediğinde de düzey kaybeder çocuk oyunlarda olan bütün kart açılışı sandık açılışı baht oyunudur. Bu oyunlarda çocukları talih oyunlarına alıştırır. Çocuk rekabetçiyse otomobil yarışı oynar, plan yapmayı seviyorsa strateji oyunları oynar, meraklıysa bilim oyunları oynar. Kâfi ki biz seçelim ve onla birlikte oynayalım, hatta onu oyunu sevdirirsek bir arada oynarsanız bayılacaktır.’’

7. BULUŞMA HAYATİ İNANÇ İLE DEVAM EDECEK

Ailem Kocaeli Buluşmalarına duyulan büyük ilgi 7. buluşmada Hayati İnanç’la sürecek. Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Bayan ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü Ailem Kocaeli Buluşmalarının 7.’si de sürat kesmeden Kocaeli halkıyla buluşacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.