DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

%
BİST 100

%
“Erdoğan ile görüşmenin tarih ve yerini Çarşamba netleştireceğiz”

“Erdoğan ile görüşmenin tarih ve yerini Çarşamba netleştireceğiz”

ABONE OL
Temmuz 30, 2023 09:00
“Erdoğan ile görüşmenin tarih ve yerini Çarşamba netleştireceğiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, St. Petersburg’da Rusya-Afrika Doruğunun akabinde basın toplantısı düzenledi.

Afrika kıtasının Rusya’ya karşı bakışını “son derece olumlu ve dostane” olarak nitelendiren Putin, Afrika ülkelerinin bağımsızlık uğraşı sırasında Sovyetler Birliği’nin takviyesini hatırladığına işaret etti. Putin, bu ülkelerin ticari olarak Rusya ile çalışmak istediğini anlattı.

Türkiye’de kurulacak doğalgaz merkezi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme konusunda da detay verdi.

“Türkiye’deki doğalgaz merkezi elektronik ticaret platformu olacak”

Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulmasının gündemde olduğunu aktaran Putin, projenin büyük ölçüde doğal gazın depolanmasını değil, elektronik bir ticaret platformunun oluşturulmasını içerdiğini vurguladı.

Putin, “Açıklığa kavuşturmak istiyorum ki, bu petrol ve petrol deposu değil, bu gaz. Bunu hem biz hem de Türk dostlarımız biliyor. Elektronik ticaret platformu oluşturmaktan bahsediyoruz. Orada büyük ölçülerde gaz depolamayacağız. Bu türlü bir elektronik ticaret platformunu organize etmek için uygun bir yer. Zira Türkiye, Avrupa için bir transit ülkesi haline geldi” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin bir transit ülke olarak rolünü artırma eğiliminde olduğunun altını çizen Putin, zira doğalgaz temasının kesilmesi halinde başka ülkelerin güç güvenliğini sağlamak için düşünmeye başlayacağını anımsattı.

“Seçim sonrasına erteledik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşme planına ait ayrıntı veren Rus başkan Putin, ya kendisinin Türkiye’ye giderek ya da Erdoğan’ın Rusya’ya gelerek yüz yüze görüşme konusunda daha evvel anlaştıklarını aktardı.

Putin, aslında seçimlerden evvel Erdoğan’ın kendisini davet ettiğini, lakin hiç kimsenin spekülasyon yapmaması için bu görüşmeyi seçim öncesi yapmamaya karar verdiklerini söz etti.

Seçim öncesi yapılacak bir ziyaretin bir tıp iç siyaset sürecini etkileme teşebbüsü olarak görülebileceğini lisana getiren Putin, “Ne onun (Erdoğan) ne de benim buna gereksinimimiz yok. Görüşmemizi ertelemeye karar verdik. Fakat ya bizde (Rusya) ya da Türkiye’de, nerede görüşeceğimiz konusunda anlaşmadık. Bakacağız” sözlerini kullandı.

“Çarşamba günü telefonda konuşmak için anlaştık”

Erdoğan ile telefonla da görüşmeyi planladıklarını anlatan Putin kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Telefonla görüşmek istedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme teklif etti fakat bana pek uygun olmayan bir vakit önerdi. Bugün ben önerdim, ona uygun değildi. Yarın önerdim, yeniden uygun değil. Çarşamba günü konuşmak için anlaştık. Konuşup karar vereceğiz.”

Putin, Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan Rusya’nın çekilme kararının lojistik, Rus gemilerinin limanlara girişinin imkansızlığı, para transferi, sigorta ve öteki sorunlarla temaslı olduğunu kelamlarına ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.