İnegöl Belediyesi 6. Kitap Günleri İçin Geri Sayım Başladı

İnegöl Belediyesi 6. Kitap Günleri İçin Geri Sayım Başladı

ABONE OL
Kasım 5, 2022 04:24
İnegöl Belediyesi 6. Kitap Günleri İçin Geri Sayım Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnegöl Belediyesi’nin bu yıl 5-13 Kasım tarihleri ortasında 6’ncısını gerçekleştireceği Kitap Günleri Fuarının tanıtımı gerçekleştirildi. Kıymetli müellifler, seçkin yayınevleri ve 1 milyon kitap sloganıyla çıkılan yolda, 100’ü aşkın muharrir ve yayınevi, 1 milyonu aşkın kitap İnegöllü kitapseverlerle buluşacak. 9 gün sürecek kitap şöleninde, tüm öğrencilerin fuarı ziyaret etmesi hedefleniyor.

İnegöl Belediyesi’nin birincisini 2017 yılında gerçekleştirdiği ve her yıl geliştirerek daha kapsamlı hale getirdiği İnegöl Kitap Günleri, bu yıl 6’ncı kere düzenlenecek. 05-13 Kasım tarihlerinde 9 gün boyunca adeta bir kitap şöleni havasında gerçekleştirilecek İnegöl Kitap Günlerinde bu yıl 100’ü aşkın muharrir ve yayınevi ile 1 milyonu aşkın kitap okuyucu ile buluşacak. Kitap Günleri Fuarı öncesi bugün Kaymakam Eren Arslan, Belediye Lideri Alper Taban, İnegöl Belediye Meclisi Kültür Kurulu Üyeleri, Ulusal Eğitim Müdürü Ali Hakikat ve Kent Kurulu Lideri Halil İbrahim Zengin’in iştiraki ile Ortaköy Kervansarayında basın toplantısı düzenlendi.

GENÇLERİMİZE, ÖĞRENCİLERİMİZE YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ

Duyuru ve davet gayeli düzenlenen basın toplantısında 6. İnegöl Kitap Günleri hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Lideri Alper Taban, şöyle konuştu: “Bugün keyifli ve heyecanlıyız. 6’ncı İnegöl Kitap Günleri programımızın tanıtım için bir ortadayız. İnegöl Belediyesi olarak pek çok işin altına imza atıyoruz. Kentleşme manasında altyapıdan üstyapıya, beşere yönelik yatırımlar olmak üzere pek çok husus başlığımız var. Bunlardan biri de devamlı hale getirdiğimiz Kitap Günlerimiz. Okumak, bir ağacı sulamaya emsal. Bildiğiniz üzere rabbimizin de bizlere birinci buyruğu ‘oku’. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de de bizlere bu mevzu vurgu yapılıyor. Peygamber efendimiz de ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu’ diyor. Bizler de bu şuurla yola çıkarak, birincisini 2017 yılında yaptığımız ve bu yıl kentimizde 6’ncısını gerçekleştireceğimiz “İnegöl Kitap Günleri” tertibini hayata geçirdik. Gençlerimize, öğrencilerimize, evlatlarımıza yatırım yapmak istiyorum. Onların sağlam temellerle yollarına devam etmesini istiyoruz. Türkiye Yüzyılında gençlerimizin maksatlarına varmalarını istiyoruz.”

KİTAP GÜNLERİ MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

“Daha evvel bu manada 5 tane tertip gerçekleştirdik. Bunların da aslında emeline ulaştığını ve meyvelerini vermeye başladığını söz edebilirim. Bu süreç içerisinde bizler buralardan aldığımız güçle kentimize 3 tane Nöbetçi Kitaphane kazandırdık. Bu çağdaş kitaphanelere öğrencilerimiz ve gençlerimizin ilgisi bizleri ziyadesiyle heyecanlandırdı ve itici güç oldu. Kanal İnegöl projemiz üzerinde de 4. Nöbetçi Kitaphanemizin imaline başladığımızı buradan müjdelemek istiyorum.”

25 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI

“İnegöl Belediyesi 6. Kitap Günleri Fuarımız 5-13 Kasım 2022 tarihleri ortasında MODEF Fuar alanında yapacağımız bu çalışmada büyük ölçüde hazırlıklarımızı tamamladık. Fuar alanında geniş ve rahat bir ortamda etkinliğimizi gerçekleştirmiş olacağız. Bedelli muharrirler, seçkin yayınevleri, 1 milyon kitap sloganıyla başlattığımız çalışmalar sonucunda; 100’ü aşkın muharrir ve yayınevi, 1 milyonu aşkın kitapla amaçlarımızı aşarak çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Öğrencilerimize 25 bin adet karton kumbara dağıttık. Bunlar anaokulu, ilkokul ve 5. sınıf öğrencilerimize hem para biriktirme alışkanlığı kazandırmak hem de biriktirdikleri parayla kitap alma alışkanlığı kazandırmak ismine karton kumbaraları kendilerine ulaştırdık.”

40 BİN ÖĞRENCİ SERVİSLERLE TAŞINACAK

“40 bin öğrencimizi Kitap Günleri mühletince fuar alanına taşımış olacağız. Kurduğumuz tertiple fiyatsız servislerimiz öğrencilerimizin hizmetinde olacak. Her öğrencimizin bu alanı kesinlikle ziyaret etmesini istiyoruz. Tekrar tıpkı vakitte etraf vilayet ve ilçelere davetler yaparak Kitap Fuarında kendilerini görmek istediğimizi tabir ettik.”

KİTAP GÜNLERİ İÇERİSİNDE YER ALACAK ETKİNLİKLER

“5 Kasım Cumartesi günü açılışımızı gerçekleştireceğiz. Dolu dolu bir 9 gün geçireceğimizi şimdiden söz edebilirim. Yazarlarımıza kendi yayınevi stantlarında ve imza salonlarımızda söyleşi ve imza günü düzenlenecek. Ahmet Şerif İzgören, Alişan Kapaklıkaya, Yusuf Kaplan, Beyza Alkoç, Şermin Yaşar, İhsan Süreyya Sırma üzere onlarca muharrir, sevenleriyle imza günü salonunda buluşacaklar. Ayrıyeten bu yıl tekrar, Kitap Günlerinin bir geleneği haline gelen “Yerel Müellifler Köşesi” oluşturularak İnegöllü muharrirlerimizin yapıtları tanıtılacak ve kitaplarını imzalayacaklar. Ben katkı ve takviyelerinden ötürü lokal yazarlarımıza da teşekkür ediyorum. Kitap Günlerimiz içerisinde yer alacak aktiflik ve uygulamalardan bahsetmek gerekirse; çocuk ziyaretçilerimiz için oluşturacağımız çocuk atölyelerinde öğretici ve beğenilen vakit geçirmeye yönelik çalışmalar olacak. Belediyemizin standında kitaba entegre farklı yarışlar yapılacak. Fuar alanı girişine yerleştirdiğimiz Kitap Kumbarası sayesinde, fuarımızı ziyaret edenlerin katkılarıyla toplanan kitaplar ile muhtaçlığı olan köy okullarımızın muhtaçlığını karşılamaya çalışacağız. Alan içerisinde TEMA VAKFI iş birliğiyle ve çocuklarımıza geri dönüşüm şuuru kazandırmak ismine “Sıfır Atık” standımız olacak. Gün boyunca aktiflik, yarış ve bilgilendirmeler yapılacak. Geçen yıllarda olduğu üzere yeniden iştirakçilerimiz Instagram’da “inegolkitapgunleri” hashtagiyle paylaştıkları fotoğraflarını fuar alanı içerisinde bulunan “presstagram” cihazımızdan anında alabilecek ve Kitap Günleri Anısıyla alandan ayrılabilecekler.”

DEV KİTAP KULESİ ÇEKİLİŞİ YAPILACAK

“Kitap Günlerimiz kapsamında klasik hale gelen bir “Dev Kitap Kulesi Çekilişi” etkinliğimiz var. Fuar alanı içerisinde yer alan ve 100 kitaptan oluşan tam 5 adet Kitap Kulesini, bu yıl da Instagram üzerinden yapacağımız çekilişle ikram edeceğiz. @inegolbld hesabını ve Kitap Kulesi gönderisini beğenen, en az 3 arkadaşını etiketleyen kitapseverler ortasından canlı yayında yapılacak çekilişle, 5 talihlimiz Kitap Kulesinin sahibi olacak. Çekiliş kampanyamız 05 Kasım Cumartesi günü başlayıp, 13 Kasım Pazar günü sona erecek. Kitap Günleri Fuarımız 9 gün boyunca hafta içi 09:00-20:00, hafta sonu ise 10:00-20:00 saatleri ortasında ziyarete açık olacak.”

SPONSORLARA TEŞEKKÜR

“Bizler bu işin tertibinde ön planda gözüksek de bu işin bir de art kısmı var. Çalışma arkadaşlarımıza, meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Çok değerli Kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Her vakit çalışmalarımızda bizlere dayanak oldu. Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz ve Kent Kurulumuza teşekkür ediyorum. Burada kurumlarımızın dışında bir de sponsorlarımız var. Ben sponsorlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Burada bütçenin tamamını belediyemiz olarak değil sponsorlarımızın dayanaklarıyla karşılamış oluyoruz. Bu katkılarından ötürü; İTSO, İSKO, Area Mobilya, Beytaş Cam ve Starwood’a çok teşekkür ediyorum. Sonuç itibariyle bu yatırım İnegöl’e yapılan yatırım. Evlatlarımıza, kitapseverlere bu hususta herkese yapılmış bir yatırımdır. Ben bu vesileyle tüm öğrencilerimizi, hemşerilerimizi, etraf vilayet ve ilçelerden kitapseverlerimizi 6. İnegöl Kitap Günleri açılışına ve devamında 9 gün sürecek bu mükemmel kitap şölenine davet ediyorum.”

ŞEHRİMİZE DEĞERLİ KATKILAR SUNACAK

Kaymakam Eren Arslan ise özel bir tertibin duyurusu için bir ortaya geldiklerini söz ederek şöyle devam etti: “6. Kitap Günlerinin duyurusu için bir ortadayız. Aslında aktiflik kitap fuarı, kitap günleri olarak isimlendirilse da bundan çok daha fazlasını ihtiva ediyor. Yayınevleri, muharrirler, söyleşiler, konferanslar, imza günleri… Sahiden dolu dolu adeta bir kültürel etkinlikler manzumesi halinde kentimize değerli katkı sunacak olan manalı bir çalışma. Bu manalı çalışmayı ortaya koyan Liderimize, grubuna, meclis üyelerimize, takviye veren sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.”

KİTAP FUARININ MANA BULABİLMESİ İÇİN ZİYARET EDİLMESİ GEREKİYOR

“İyi bir kitap, gerçek bir hazinedir sloganıyla da çok gerçek bir tabir ortaya konmuş. Gençlerimizin, çocuklarımızın, kentimizin kitap ve yazarlarla buluşması, onlarla söyleşi imkanı bulması çok değerli. Yaşadığımız dijital çağda, kitabın biraz daha ötelendiği bir çağda bu cins aktifliklerin çok manalı, çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Zira her ne kadar biz bilgiyi dijital ortamlarda 2-3 tuşa basarak ulaşsak da o bilginin gerisinde büyük bir emek var. O emeği de aslında görmek lazım. Bu manada buraya gelecek olan müellifler, onların söyleşileri, gençlerimize çizeceği perspektifler çok değerli. Biz bunu çok önemsiyoruz. Bu tertip içerisinde çocuklarımızın ve gençlerimizin değişik vesilelerle işin içine dahil ediliyor olması da çok değerli. Bu manada biz tüm Türkiye’de olduğu üzere İnegöl’de Kitapsız Okul Kalmasın projesi kapsamında Şubat ayından itibaren hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Bugün 21 okulumuzda kütüphane oluşturuldu. Kitap Fuarının mana bulabilmesi için ziyaret edilmesi ve aktivitelerin takip edilmesi gerekiyor. Şimdiden iyi olmasını diliyorum.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.