DOLAR

33,1952

-0.11%
EURO

36,0226

-0.6%
ALTIN(gr)

2.548,96

-1,98%
BİST 100

11156.2

-1,98%
Kariyer.net’in hikayesi Harvard’da okutulacak

Kariyer.net’in hikayesi Harvard’da okutulacak

ABONE OL
Eylül 23, 2023 15:00
Kariyer.net’in hikayesi Harvard’da okutulacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kariyer.net’in transformasyon öyküsü case study’e dönüştü ve Harvard Business School’da ders içerisinde işlenecek. Meslek.net CEO’su Fatih Uysal süreci Bloomberg HT’ye anlattı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Harvard Business School (HBS) akademisyenlerinin kendilerine ulaştığını tabir eden Uysal “Özellikle son periyotta yapay zekanın çok öne çıkması ile bu alanda yapılan uygulamalar HBS’in radarına süratli bir halde giriyor. Meslek.net’in online bir istihdam sitesinden yapay zeka takviyesi ile İK teknolojileri platformuna dönüşme ve büyüme seyahati da bu açıdan çok ilgilerini çekti. 1 sene boyunca HBS akademisyenleri ile ayrıntılı mülakatların sonucunda öykümüzü bir Case Study olarak ele alabileceklerini ilettiler ve case yazım basamağı başladı” dedi.

Türkiye’den çıkmış, yüzde 100 Türk sermayeli bir şirketin dönüşüm öyküsünün dünyanın önde gelen üniversitelerinden birinde case olmasının verdiği memnunluğu ve gururu lisana getiren Uysal “24 yıllık geçmişe sahip bir şirket olarak evvelce yalnızca iş ilanları yayınlayan bir site iken 2017’den itibaren esaslı bir değişime giderek inovasyona daha fazla öncelik vermeye, yapay zekayı (AI) süreçlere dahil etmeye ve eser portföyümüzü genişletmeye başladık. Biz de birinci derse katılarak öğrencilerin case’imizi nasıl değerlendirdiğini görmeyi, dinlemeyi iple çekiyoruz. Case study; Meslek.net’in online bir istihdam platformundan yapay zeka dayanağı ile daha kapsamlı İK teknolojileri ekosistemine dönüşme ve büyüme seyahatini anlatıyor” formunda konuştu.

Dönüşümün hikayesi

Uysal şirketin dönüşüm sürecinde yapay zekanın rolünü şu halde anlattı:

“Dönüşümün birinci kademesi (2018-2019), iş ilanlarına ek olarak yeni eserlerin geliştirilmesini gerektirdi. Bu süreçte sanal asistan dediğimiz, sanal satış asistanını devreye aldık ve bu asistan vasıtasıyla satış takımımızın müşterilerimizle daha sık temas etmesini, müşteri muhtaçlıklarının daha kolay tespit edilmesini ve cevaplanmasını sağladık. Akabinde işe yerleştirme hizmetimiz olan Pratik Aday Servisini devreye aldık. 100 şahsa varan ve tüm Türkiye’ye yayılan İK Danışmanı ağımızla müşterilerimize işe yerleştirme hizmeti vermeye, onlar için terzi işi tahliller geliştirmeye başladık. Patronların kullandığı Aday Takip sistemi eserimizde KVKK kurallarının işe alım alanındaki uygulamasını kolaylaştıran Ahenk Modülü üzere yeni eserler ve hizmetleri hayata geçirdik.

Dönüşümün 2. etabında; (2020-2023) birinci olarak imajlı mülakat eserimiz HR Venue’yü patronların fiyatsız kullanımına sunduk ve kullanım oranı 10 kat arttı. Ayrıyeten, akıllı ilan ve ilan teklif sistemi üzere yapay zeka dayanaklı eserleri devreye aldık.

Techcareer.net; teknoloji yeteneği muhtaçlığına yönelik olarak 2021 yılında hayata geçirdiğimiz bir kurum içi teşebbüs. Techcareer.net, yapay zeka takviyeli bir eşleştirme algoritması aracılığıyla hakikat yeteneğin hakikat işle buluşmasına yardımcı olacak halde kurgulandı. Bootcamp’ler ve Hiring Challenge yarışları aracılığıyla yetenekleri keşfeder ve geliştirirken, Hackathonlarla başarılı sonuçlar elde eden yetenekler ortaya çıkartıldı. Böylece; lokal istihdam platformları ile çalışmama siyaseti bulunan, bu nedenle de 23 yıldır Meslek.net müşterisi olmayan dünya başkanı yazılım şirketlerinin de Meslek.net ile teması sağlanmış oldu. Bu yıl iki yeni özellik eklendi; son yenilikle birlikte şirketler, teknoloji alanındaki açık durumları için Techcareer.net web sitesi üzerinden ilan yayınlayabiliyor.

Teknoloji alanındaki yeteneklerin iş ilanlarına yapılan müracaatlardan fazla işe alım uzmanlarının özgeçmiş taramaları yoluyla işe alınma eğiliminde olduğunu görünüyordu. (işe alımların yaklaşık %65’i) Buradan hareketle kısa liste uygulaması hayata geçirildi.”

Yapay zeka kullanmak vakitten tasaruf ettiriyor

Uysal “Yapay zeka, işe alımlarda ortaya çıkan büyük bilgiyi süratli ve verimli bir biçimde sürece imkânı sağlıyor. Tekrarlanan bilgi kalıplarını inceleyerek, işe alım, çalışan özellikleri, performans üzere bahisler üzerinde iddia etme ve karar verme süreçlerine yardımcı olacak halde kullanılıyor. SHRM 2022 Automation & AI in HR Research’e nazaran, yapay zeka kullanmanın vakitten tasarruf ettirdiğini ve randımanı arttırdığını belirten İK profesyonellerinin oranı yüzde 85.

İşverenler mülakata çağrılacak adayların seçilmesi, niteliklerinin açılan duruma uygunluğunun kıymetlendirilmesi üzere birçok süreçte yapay zekâdan dayanak alıyor. Doğal lisan sürece metotları kullanıldığında büyük verideki kritik bilgilerin saptanması kolaylaşıyor: muhakkak bir aday açısından ülkü iş ya da o konumdaki adaylar ortasından bir iş ilanına daha uygun adaylar daha kolay belirlenebiliyor.Yapay zeka tabanlı iddia metodları ile yapılan teklifler gerçek vakitli ve şahsileştirilmiş bağlantıları beslediğinde aday/işveren açısından sonuca ulaşmak kolaylaşıyor” biçiminde konuştu.

“Yeni eserlerden elde edilen gelirin önümüzdeki 2 yıl içinde toplam gelirin yüzde 50’sini geçmesini amaçlıyoruz”

2023 ve daha sonrasında, alım süreçlerini hızlandıran, daha az eforla daha uygun adayları işe almalarını sağlayan tahlillerin sayısını artırmak, daha fazla patronun daha çok eser ve hizmeti kullanmasını sağlamak, adayların işe başvurma süreçlerinde destekçileri olan eserlerin sayısını artırmak istediklerini belirten Uysal “Tüm bu maksatların sonucunda yeni eserlerden elde edilen gelirin önümüzdeki 2 yıl içinde toplam gelirin yüzde 50’sini geçmesini amaçlıyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.