MAPFRE’nin Ar-Ge Merkezi, elektrikli scooter kazalarında çarpma kuvvetini yüzde 85 azaltan sistem geliştirdi

MAPFRE’nin Ar-Ge Merkezi, elektrikli scooter kazalarında çarpma kuvvetini yüzde 85 azaltan sistem geliştirdi

ABONE OL
Kasım 6, 2022 08:27
MAPFRE’nin Ar-Ge Merkezi, elektrikli scooter kazalarında çarpma kuvvetini yüzde 85 azaltan sistem geliştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrikli scooter üzere ferdî mobilite araçları artık kentsel peyzajın bir kesimini oluşturuyor. İnovasyon çalışmalarıyla kaza oranını ve tamir süreçlerinde maliyetleri düşürmeye odaklanan MAPFRE’nin global Ar-Ge merkezi CESVIMAP, elektrikli scooter’ların karıştığı kazalarda kullanıcı güvenliğini artırmak maksadıyla bir güvenlik sistemi prototipi geliştirdi. İspanyol Patent ve Ticari Marka Ofisi (SPTO) tarafından ‘Faydalı Model’ olarak kabul edilen bu inovatif tahlil, muhtemel bir kaza anında güvenlik tamponu vazifesi görerek, çarpışma durumunda oluşan çarpma kuvvetini yüzde 85 oranında azaltıyor.

Pandemiyle birlikte süratle yaygınlaşan kişisel ulaşım araçları artık trafiğin de kıymetli bir kesimini oluşturuyor. Karbondioksit emisyonları azaltan, daha az maliyetle daha sürdürülebilir bir seçenek olarak süratle hayatımıza giren elektrikli scooter’lar, bu ulaşım araçlarından en yaygın olanı. Güçlü sigorta şirketlerinden MAPFRE’nin bölümün dönüşümüne öncülük etmesine katkı sunan teknolojik tahlil ve fikirler geliştiren CESVIMAP, elektrikli scooter’ların karıştığı kazaları derinlemesine inceleyerek muhtemel kazalarda güvenliği artıran yeni bir sistem geliştirdi. Bir tampon misyonu görerek çarpışma durumunda oluşan G kuvvetini yüzde 85 oranında azaltan yeni sistem, İspanyol Patent ve Ticari Marka Ofisi (SPTO) tarafından ‘ Yararlı Model’ olarak kabul edilerek tescil edildi.

Elektrikli scooter kazaları simülasyon oldu

2021’de CESVIMAP, Fundación MAPFRE’nin Kaza Tedbire ve Yol Güvenliği alanı ile iş birliği yaparak “Elektrikli scooter çarpışma testleri ve şarj etme süreciyle bağlantılı riskler: İnançlı kullanım önerileri” isimli kapsamlı çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Bu rapor, İspanya’da elektrikli scooter’lara dair kaza oranlarına dikkat çeken birinci çalışma olarak öne çıkıyor. Raporda yer alan çarpışma testleri, elektrikli scooter’ların karıştığı en yaygın kazaların tahliline odaklanarak, bu araçların inançlı bir halde tasarlanmasını sağlamak hedefiyle gerçekleştirildi. Laboratuvarda gerçekleştirilen denetimli çarpışma testlerinde 25 km/s süratle giden bir elektrikli scooter’ın bir araca ve bir çocuk yayaya çarpması senaryosuna odaklanıldı. Bu simülasyonlara nazaran CESVIMAP tarafından geliştirilen ESB güvenlik sistemi, bir kaza yahut çarpışma durumunda pasif bir güvenlik sistemi vazifesi görüyor. Alınan darbenin G-kuvvetini yastıklayan, deforme olabilen termoplastik materyalden yapılan sistem, simülasyonda yapılan tahlillerde alınan darbelerin tesirini yüzde 85 oranında azaltmayı başardı. Bu oran, simülasyona bahis olan çocuk yayanın elektrikli scooter çarpması sonucunda önemli biçimde yaralanmaktansa kazayı daha hafif bir halde yaralanarak atlatabileceğini gösteriyor.

Bu çalışma için CESVIMAP’ın iş birliği yaptığı İspanya’daki Comillas Pontificia Üniversitesi, elektrikli scooter’ların dâhil olduğu en yaygın kazaları, bu kazaların nedenlerini ve meydana gelen yaralanma cinslerini de inceledi. CESVIMAP ile iş birliği içinde yapılan simülasyonlar, kask takmanın da bir kazada yaralanma riskini büyük ölçüde azalttığını gösterdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.