Organ Bağışı İle Hayat Kurtarın

Organ Bağışı İle Hayat Kurtarın

ABONE OL
Aralık 4, 2022 15:00
Organ Bağışı İle Hayat Kurtarın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünyanın ve ülkemizin en kıymetli sıhhat sıkıntılarından biri de, tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklardır. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı tüm dünyada ve ülkemizde her geçen gün artmaktadır.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakil Merkezi Lideri Prof. Dr. Şinasi Sevmiş “Geçen son 3 yıllık müddet içinde ülkemizde yapılan nakilleri 90 dan fazlası canlı donörlerden sağlanan organlarla yapılmıştır.” diyerek bilgilendirme yaptı ve canlı donörlerden tüm organ nakillerinin mümkün olmadığını söyleyerek kişinin hayattayken vefatından sonra organlarını bağışlaması, kalp ve kornea üzere doku ve organların nakli için son derece değer taşıdığına değindi.

Medikal tedavi metotları ile güzelleştirilmesi mümkün olmayan organın, transplantasyon tekniği ile donörden alıcıya nakledilmesi organ nakli olarak tanımlanır. Dünyada 1950’li yıllarda böbrek nakli ile başlayan organ nakli faaliyetleri ülkemizde 25 yıl sonra 3 Kasım 1975 tarihinde Prof. Dr. Mehmet Haberal ve grubu tarafından yapılan ve canlı donörden alınan birinci böbrek nakli ameliyatı ile başlamıştır. Bu sebeple her sene 3-9 Kasım haftası organ bağışı haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta her toplum bazında organ bağışının ehemmiyetinin anlatıldığı ve toplum şuurunun artırılmasının hedeflendiği bir devirdir.

Üzerinden geçen yaklaşık yarım asırlık süreçte ülkenin her bölgesinde son derece başarılı her organ naklinin yapıldığı, son derece çağdaş bir organ nakli maddesine sahip, Sıhhat Bakanlığı kontrolünde şeffaf ve düzgün işleyen bir ulusal uyum sistemi olan bir ülke pozisyonuna geldik. Prof. Dr. Şinasi Sevmiş nakil sayılarını kıymetlendirerek ‘gerek yapılan organ nakli sayıları, gerekse başarılı sonuçlar ile dünyanın en kıymetli organ nakli merkezlerinin biri durumundayız’ diyerek gelişen organ nakli tecrübeleri hakkında bilgi verdi. Buna karşın hala Sıhhat Bakanlığı ulusal bekleme listesinde yaklaşık 30000 vatandaşımız kendisine bağışlanacak bir organ için umutla beklemektedir. Organ bağışı bu hastalar için onların hayatta kalabilmesi için son derece ehemmiyet kazanır. Gönüllülük temeline dayalı olmak üzere, 18 yaşın üzerindeki herkes organ bağışçısı olarak bir diğer kişinin hayatını kurtarabilir. Kişi, hayattayken organ ve dokularını bağışlayabileceği üzere tıbben vefatı gerçekleştikten sonra da ailesi, organlarının bağışlanmasını sağlayabilir.

Prof. Dr. Şinasi sevmiş pandemi sürecini de kıymetlendirdi ‘ülkemizde son yıllarda önemli artış gösteren organ bağış oranı maalesef Covid 19 pandemisi nedeni ile tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de önemli darbe almış ve çok düşük düzeylere inmiştir.’ diyerek geçen son 3 yıllık müddet içinde ülkemizde yapılan nakillerin 90’dan fazlası canlı donörlerden sağlanan organlarla yapıldığının bilgisini verdi.

Canlı donörden tüm organların nakli mümkün değildir. Bilhassa kişinin hayattayken tıbben vefatından sonra organlarını bağışlaması, kalp ve kornea üzere doku ve organların nakli için son derece kıymet taşır. Bağış için kişi, sıhhat müdürlüklerine, yetkilendirilmiş özel ve devlet hastanelerine ya da sıhhat ocaklarına başvurabilir. Organ bağışı formunun doldurulmasının akabinde bireye organ bağışçısı olduğuna dair kart verilir ve bu bilgi, Sıhhat Bakanlığı’na ilişkin Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi’ne girilir. Bu bilgiye bakanlık yetkilileri haricinde kimse ulaşamaz. Fakat organ bağışı kartının, tek başına bir kararı yoktur. Lakin kişinin organ bağışçısı olması, aile için vasiyet niteliğinde olduğundan çoklukla ailenin karar vermesini kolaylaştırır. Ailenin kararı, bağışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin kesin kararıdır.

Çaresiz bir formda hayatlarını bir diyaliz makinesine bağlı yaşayan böbrek hastalarına, vaktinin birçoklarını hastanede ve ağır bakımlarda geçiren karaciğer hastalarına, hoş dünyayı göremeyen hastalara, ağır bakımlarda aygıtlara bağlı hayat gayreti veren kalp ve akciğer hastalarına ve bunlara misal tüm kronik organ hastalığı olan ve yaşamaları bizim bağışlayacağımız organlara bağlı olan tüm insanlara umut olma ismine organlarımızı bağışlayalım ve bu kararımızı sevdiklerimizle paylaşalım.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.