DOLAR

19,1906

0.04%
EURO

20,8128

-0.7%
ALTIN(gr)

1.220,04

-0,04%
BİST 100

4812.93

-0,04%
Polat Holding/Polat: Dalın YEKDEM’e gereksinimi kalmadı

Polat Holding/Polat: Dalın YEKDEM’e gereksinimi kalmadı

ABONE OL
Kasım 5, 2022 08:57
Polat Holding/Polat: Dalın YEKDEM’e gereksinimi kalmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İLAYDA KILIÇAY

Türkiye Rüzgar Gücü Birliğ (TÜREB) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Gücü Kongresi’nde, ülkedeki güç potansiyeli, yapılması gerekenler ve meseleler masaya yatırıldı.

Türkiye Rüzgar Gücü Birliği (TÜREB) Lideri İbrahim Erden finansmana erişimin zorlaşmasının yatırımları da zorlaştırabildiğine vurgu yaparken tedarik müddetlerinin uzamasına da şu sözlerle değindi:

“Bir sene öncesine kadar 6-8 ay aralığında tedarik edilen türbinlerde teslim mühleti 14 aya kadar çıktı. Finansmanınız olsa dahi bu nedenle yatırımlar 4-5 ay öteleniyor. Yatırımların bir kısmının ötelenebileceğini düşünüyorum fakat endüstrinin aşikâr bir kısmının finansmana erişimi hala var bu nedenle o tarafın güç yatırımlarını yapacağını düşünüyorum.”

“Proje stoku manasında önemli düşüncemiz var”

Türkiye son 15-20 sene içerisinde yenilenebilir güç alanında büyük atılım yaptığını belirten Sanko Güç Kümesi CEO’su Hakan Yıldırım, “Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmaların önümüzdeki 15 sene içinde de olmasını bekliyoruz lakin proje stoku manasında önemli bir düşüncemiz var. Kapasite tahsis edilmesi burada bizi sonlandırıyor. Türkiye’nin elektrik talebinin karşılanmasına muhtaçlık var. Bunun için yenilenebilir Güç kaynak alanı (YEKA) gibisi yarışlar yapılıyor lakin şu atlanmamalı ki; bizim üzere son 15-20 senede yatırım yapmış fiili olarak santrali olan firmalar kendi kapasitelerini çok rahat bir formda artırabilirler. Bugün elektrik üretim tesislerine yenilenebilir gücün katılmasının önündeki en büyük pürüz kapasite sınırı” diye konuştu.

Yıldırım finansman maliyetlerine de şu sözlerle değindi, “Bu kapasiteler mevcut santral sahiplerine açılırsa hali hazırda santrali olan firmalar kapasiteyi çok süratli formda artırabilir. Finansmana erişimde dert yok değerli olan hangi maliyetle eriştiğiniz. Finansman maliyeti tek başına bir projenin kendini ödemesini 3-4 sene öteleyebiliyor.”

Yıldırım, rüzgar ve güneş üzere kaynaklardan da elektrik üretimi ölçüsünü artırmak için şebekeyi yormayacak birtakım altyapı yatırımları yapılması gerektiğine vurgu yaparak “Depolama bunlardan bir tanesi, şu an maliyeti çok yüksek münasebetiyle bu önemli bir yük” sözlerini kullandı.

“Sektör muhakkak bir yere geldi”

Türkiye’nin güçte dışa bağımlılığını büsbütün ortadan kaldırması gerektiğini vurgulayan Polat Holding İdare Konseyi Lideri Adnan Polat dalın Elektrik Piyasası Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) muhtaçlığı kalmadığını şu sözlerle lisana getirdi:

“YEKDEM bankalardan finansman bulma konusunda güzel bir enstrüman olarak kullanılıyordu fakat dal artık belirli bir noktaya geldi ve firmalar kendi yatırımlarını yapıp finansmanını bulabilir. YEKDEM’e gereksinim kaldığını düşünmüyorum.”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin, Adnan Polat Güç Yatırım A.Ş.’ye sağladığı 100 milyon dolarlık krediye ait de konuşan Polat, “Mevcut ekonomik konjonktürde EBRD’nin kredi vermesini Türkiye’ye duyulan itimat olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Polat güç stratejisi konusunda da, “Gelişmiş ülkeler güç stratejilerini en az 30 yıllık olarak belirliyor. Stratejilerin hükümetten hükümete değişmemesi gerekiyor. Özel bölüm, akademisyenler, devlet yetkilileri uzun vadeli stratejilerimizi belirlemeli ve hepimiz o stratejinin gerçekleşmesi için uğraş vermeliyiz” diye konuştu.

Öte yandan Demirer Güç İdare Şurası Lideri Başkan Demirer de, “YEKDEM görevini gördü. Şu anda güç fiyatlarının geldiği noktada YEKDEM’e gereksinim yok” sözlerini kullandı.

“Milli bir markanın çıkmasını dilek ederiz”

Kalyon Güç İcra Heyeti Üyesi Dr. Murtaza Cet hem yenilenebilir güç üretimi hem de teknoloji yatırımlarına değer verdiklerini ve ilerleyen yıllarda bu yatırımlara devam edeceklerini belirtti.

Sanayinin rüzgar türbini jenaretörü modüllerinin üretiminde çok yeterli bir noktaya geldiğini aktaran Cet, şimdi bu mevzuda ulusal bir marka çıkarmadığını, yatırımcı olarak bir markanın çıkmasını dilek ettiklerini lisana getirdi. Global oyuncularla rekabet edebilecek ulusal bir markanın Türkiye’nin ihracatında çok kıymetli rol oynayacağını savunan Cet, “Devam etmekte olan rüzgar gücü yatırımlarımızda ulusal bir markanın çıkması halinde tedarik konusunda katiyen öncelik veririz” diye konuştu.

“Türkiye 2030’da rüzgarda 30 GW’lık konseyi güç gayesine ulaşabilir”

PwC Türkiye Güç Altyapı ve Doğal Kaynaklar Bölüm Önderi Murat Çolakoğlu Türkiye’de rüzgar yatırımlarıyla ilgili çok önemli bir potansiyel ve yatırımcı iştahı olduğunu belirtirken verilebilecek teşvikleri de şu biçimde sıraladı:

“Yatırımcının önünün açılması, müsaade süreçleriyle alakalı birtakım kolaylaştırmaların yapılması, finans kaynaklarına erişimin kolaylaştırılması üzere çalışmalarla Türkiye 2030’da 30 GW’lık rüzgar gücü potansiyeline ulaşabilir.”

“2030’a yanlışsız yeşil hidrojen üretim maliyeti uygun hale gelecek”

SHURA Güç Dönüşümü Merkezi Araştırma Koordinatörü Hasan Aksoy, yeşil hidrojen üretim maliyetlerinin şimdi istenen düzeylere gelmediğini belirtti. Maliyetlerin düşmesi için kilit noktanın yenilenebilir güç kaynaklarının üretim maliyetleri ve elektrolizör teknolojsindeki düşüşler olacağını da vurguladı.

Aksoy, “2030’a hakikat yeşil hidrojen üretim maliyetinin doğalgazla üretilen hidrojenden daha uygun hale geleceğini öngörüyoruz. Yeşil hidrojen üretim tesislerinin geliştirilmesi için vergisel teşvikler olabilir. Uzun periyotlu yenilenebilir güç stratejisine gereksinimimiz var. Ülkeler ikili mutabakatlarla hidrojen üretim faaliyetlerini yapmaya başladı. Biz de bu halde mutabakatlarla dışarıdan gelen finansman yoluyla hidrojen üretim tesisi açma durumumuz olabilir. Hali hazırda şimdi makul bir hidrojen stratejimiz yok. Gelecek 1-2 ay içerisinde hidrojen dökümanı stratejisi yayımlanabilir. Yeşil hidrojenin gelişmesi başka tarafta yenilenebilir güç kaynaklarının gelişmesine bağlı” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.