Semaglutide İlacı Kullanmak Mantıklı Mı?

Semaglutide İlacı Kullanmak Mantıklı Mı?

ABONE OL
Temmuz 28, 2023 03:00
Semaglutide İlacı Kullanmak Mantıklı Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde iştahı bastıran ve kilo vermeye yardımcı olan Semaglutide isimli ilaç son günlerin en çok konuşulan bahislerinden biri oldu. 

Prof. Dr. Murat Aksoy, ilaç hakkında Youtube kanalından bir açıklama yaptı. 

“Tabii herkes kilo verirken istiyor ki iştahı kapansın. Bir ilaç olsun onun kilo vermesine yardımcı olsun. aslına bakarsanız bu türlü ilaçlar artık piyasada görülmeye başladı. İnternette satılan ilaçlardan bahsetmiyorum yeni bi ilaç var eh bilhassa 2017 yılından beri kullanılıyo lakin son devirde biraz daha fazla konuşulur oldu Bu Semaglutid denen bi ilaç. Bu kan şekeri regülasyonunu sağlayan ve insülin salgılanmasını sağlıyor. Hasebiyle hem diyabette kullanılabilecek bi ilaç hem de kilo vermede tesirli olabilir üzere görünüyor. Bu ilaç bilhassa Kim Kardashian bir galaya katıldığı  vakit üzerinde çok konuşulur oldu. Sanki kardeş yanlar bu türlü mi zayıfladı haftalarca dedikodusu yapılmıştı” dedi. 

Zayıflama İlacı

Olayın bilimsel tarafından bakmak gerektiğini anlatan Aksoy,  “Bu ilaç hakikaten ümit verici görünüyor. 2021 yılında apılmış bir çalışma var. Bu çalışma 1961 kişi üzerinde yapılmış ve bu şahıslara iki kümeye ayırmışlar. Bir kümeye Semaglutid vermişler. Demişler ki kesinlikle bu ilacı haftada bir sefer yapın. İlaç esasen uygulaması hakikaten çok kolay. İnsülin iğnesi üzere fakat uzun tesirli. Münasebetiyle yalnızca haftada bir defa yapıyorsunuz. ve başka kümeye da demişler ki size de ilaç veriyoruz. Fakat aslında onlara verdikleri enjektörler boş enjektörlermiş. Yani içinde etkin husus, ilaç yokmuş. Altmış sekiz hafta boyunca bu şahısları takip etmişler. Gerekli diyet denetimlerini de yapmışlar. Ve çalışma sonunda görülmüş Semaglutid kullanan kümede ortalama kilo kaybı 100’de on dört nokta dokuz çıktı. Başka kümede ise 100’de 2,4 oranında kalmış. Yani kullanan bireylerde hakikaten daha aktif olarak kilo verilmiş. Bu çalışma sırasında kilo verme dışında da değerli datalar tespit edilmiş” dedi. 

Semaglutid Kullanan Bireylerde Bol Etrafı Azalmış 

Örneğin semaglutid kullanan şahıslarda bel etrafı ölçümlerinin azaldığını belirten Aksoy, şöyle devam etti, “Bu şahıslarda beden kitle endeksi düşmüş, açlık kan şekeri düşmüş. Küçük ve büyük tansiyonlar düşmüş bizim son üç aylık kan şekerini gösteren hemoglobin A1C’de düşüş sağlanmış, kandaki kolesterol ve trigliserid oranları düşme göstermiş. Fizikî kıymetlendirme puanları artmış ve çalışmada Semaglutid alan kümede bireyler daha kaliteli bi hayat geçirdiklerini söylemişler. Artık bu noktada alışılmış bi ilaç işin içine girdiği vakit kesinlikle yan tesirlerini de konuşmak lazım yan tesir olarak baktığınız vakit bu seri içinde yani bu bin dokuz yüz altmış bir kişi içinde çok önemli bir yan tesir olmadığını görüyorsunuz. Bilhassa sindirim sistemiyle ilgili yan tesirler biraz ön plana çıkmış. Oburu bulantı, kusma, gaz şikayeti üzere sorunları bildirmişler. Onun ötesinde çok önemli bir sorun belirtilmemiş. Doğal kan şekeri regülasyonu üzerinde kan şekerinin düzenlenmesi üzerinde tesirli bir ilaçtan bahsederken en büyük kaygımız bizim sanki kan şekerini fazla düşürür mü? Hipoglisemi yaratır mı? Sorusu oluyor. Bu GLP-1 unsuru hani Semaglutid üzerinde oynadığı unsur temelinde şöyle bir özelliği var. Kan şekeri düşükse daha fazla düşürmüyor Hasebiyle Semaglutid’in de şeker hastası olmayan bireylerde hani şekeri çok düşürme üzere bir sorunu yok. lakin şu kıymetli şayet şeker hastasıysanız beraberinde bir şeker ilacı kullanıyorsanız şeker hastalığı ilacı kullanıyorsanız” 

Semaglutid Uyarıları 

İlaç ile ilgili birtakım ikazlarda bulunan Aksoy, bilhassa tiroid kanseri hastalarına ihtarlarda bulundu, Aksoy, şöyle devam etti, “Semaglutid kan şekerini biraz daha fazla düşürebiliyor. Buna dikkat etmek lazım. Bir de öteki yan tesirler açısından bilhassa bu hafta iki gün evvel Avrupa İlaç Güvenliği Ajansı’nın bir bildirisi oldu. Bu ajans dedi ki tiroit kanseri olanlar konusunda dikkatli olsunlar. Direkt olarak bu türlü bir şeye neden oluyor diye söylemiyoruz fakat ihtar olarak bunun altını çizmek isteriz dedi. Zati onun üzerine çabucak ilacı üreten firmanın payları bir anda 100’de 2 düştü. Kullanımı tiroit kanseri hikayesi olan şahıslarda önerilmiyor ve pankreas sorunu olan şahıslarda de pankreatik geçirmiş bireylerde de yeniden kullanılması pek önerilen bir ilaç değil. Hasebiyle bunu da bu türlü söylemek lazım alışılmış ki bir mucizeden bahsetmiyoruz. Onun da altını çizmek gerekir. Çok hoş bir çalışma daha var. burada da tekrar şahısları almışlar. Bu şahısları ikiye bölmüşler Semaglutid Vermişler plasebo kümesine ayrılmışlar. Ve ondan sonra bakmışlar hani ne kadar kilo veriyorlar? Nitekim kullanan şahıslarda kilo verme daha fazlaymış”

Haber Kaynak Linki 

https://www.youtube.com/watch?v=AU1frSYwFKY

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.