DOLAR

19,0517

0.1%
EURO

20,5704

0.16%
ALTIN(gr)

1.186,78

-0,04%
BİST 100

4906.63

-0,04%
TCMB: Enflasyondaki artışa en bariz katkı besinden geldi

TCMB: Enflasyondaki artışa en bariz katkı besinden geldi

ABONE OL
Kasım 5, 2022 08:03
TCMB: Enflasyondaki artışa en bariz katkı besinden geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TCMB fiyat gelişmeleri raporunda tüketici fiyatlarının Ekim ayında yüzde 3,54 oranında yükseldiği, yıllık enflasyonun 2,06 puan artarak yüzde 85,51 olduğu hatırlatıldı. Bu devirde yıllık enflasyonun güç ve alkol-tütün-altın kümelerinde gerilerken öbür kümelerde yükseldiği, yıllık tüketici enflasyonundaki artışa en besbelli katkının besin kümesinden geldiği tabir edildi.

Açıklamada “Gıda kümesi yıllık enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve zerzevat kaleminin öncülüğünde işlenmemiş besin alt kümesi öne çıksa da fiyat artışlarının küme geneline yayıldığı izlenmiştir. Temel mal kümesi yıllık enflasyonunda yükseliş eğilimi devam ederken, hizmet enflasyonundaki artışı kiranın yanı sıra akaryakıt fiyatlarının yansımalarının hissedildiği ulaştırma hizmetleri sürüklemiştir.

Mevsimsellikten arındırılmış fiyat artışları kira ve hizmet kümesinin genelinde zayıflarken, işlenmiş besinde bir ölçü artmış, temel mallarda ise görece yatay seyretmiştir.” tabirlerine yer verildi.

Enerji kümesinde yıllık enflasyon gerilerken, aylık bazdaki artışta memleketler arası ham petrol fiyatlarıyla uyumlu olarak yükselen akaryakıt fiyatları ile şebeke suyu fiyatlarının tesirinin öne çıktığı belirtildi.

Uluslararası doğalgaz fiyatlarındaki son devir gelişmelerin, yurt içi güç fiyatlarına yansımaya devam ederek elektrik üretimi ve gaz imalatı fiyatlarını yükselttiği ve üretici fiyatlarını üst çeken en önemli öge olduğu vurgulanarak “Bu görünüm altında, mevsimsellikten arındırılmış datalarla B ve C göstergelerinin aylık değişimleri bir ölçü yavaşlarken, yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir” dendi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.