Tertiplerde mümkün izdiham senaryosu planlanmalı

Tertiplerde mümkün izdiham senaryosu planlanmalı

ABONE OL
Kasım 6, 2022 09:36
Tertiplerde mümkün izdiham senaryosu planlanmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kapasitenin yüzde 10 altında planlama yapılmalıdır

Güney Kore’nin başşehri Seul’de Cadılar Bayramı kutlamasında 154 kişinin vefatıyla sonuçlanan izdiham, kalabalık etkinliklerde alınması gereken tedbirleri gündeme getirdi. Kalabalıkların iştirakiyle gerçekleşen tertipler öncesinde kesinlikle tedbirlerin alınmasını ve gerekli planlamaların yapılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Alana sığabilecek sayının en az yüzde 10 altında planlama yapılması ve bu sayıda kişinin alınması, acil durum önlemleri ile birlikte değerlendirilmelidir” ikazında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, Güney Kore’nin başşehri Seul’de Cadılar Bayramı kutlamasında yaşanan ve 154 kişinin vefatıyla sonuçlanan izdihama ait değerlendirmede bulundu.

Katılımın kalabalık olması facialara yol açabilir

Güney Kore’deki üzücü olayın benzeri etkinliklere dikkat çektiğini kaydeden İSG uzmanı, Dr. Nuri Bingöl, bu tip tertiplerde insan sayısının kapasitenin çok üstüne çıkmasının facialara yol açabilecek sebeplerin başında geldiğini söyledi.

Risk tahlilleri yapılmalıdır

Böylesi tertiplerden evvel planlamanın yeterli yapılmasının kıymetine işaret eden Dr. Nuri Bingöl, “Etkinlik öncesi planlamanın güzel yapılması, kapasite kullanımı ve bu kapasiteye nazaran risk tahlilleri ehemmiyet arz etmektedir. Alana sığabilecek sayının en az yüzde 10 altında planlama yapılması ve bu sayıda kişinin alınması, acil durum önlemleri ile birlikte değerlendirilmelidir.” dedi.

Tahliye yolları evvelce planlanmalı ve daima açık tutulmalı…

Dr. Nuri Bingöl, “Olası bir tıkanma ya da ani bir kalp krizi üzere hastalık durumunda yahut yaralanmada acil durum takımlarının ulaşımı dahil planlama genişletilmelidir. İnsanların tahliye edileceği kaçış yolları evvelce planlanarak daima açık tutulmalıdır.” ikazında bulundu.

Metro ve Marmaray da riskli…

İzdiham gibisi durumların büyük kentlerde metro ve Marmaray’da bile kelam konusu olabilecek durumlar olduğunu tabir eden Dr. Nuri Bingöl, “Trenlerin bir iki adedinin ağır vakitlerde gecikmesi ve insan kalabalığının artmasının önüne geçilmesi mümkün olmadığında, yeterli de bir acil durum planlaması yapılmadığında istenmeyen durumların yaşanması kelam konusu olabilir. Oluşan yoğunluk ve izdiham nedeniyle raylara düşebilecek olanlardan tutun, insanların birbirini ezebilecek noktaya varabilecek ölçüde vahim durumlar ile karşılaşılabilir. Turnikeler bu üzere vakitler da kapatılarak istasyonlardaki kalabalık sonlandırılmalıdır.” dedi.

Yetkililerin ikazları dikkate alınmalı

Dr. Nuri Bingöl, kalabalık esnasında insanların yetkililer tarafından yapılan ikazlara panik yapmadan harfiyen uymalarının, yönlendirilen noktalara ulaşmalarının ve acil durum takımlarına yardımcı olmalarının gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.