Ünlü fotoğrafçı Isabel Muñoz, Pera Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu

Ünlü fotoğrafçı Isabel Muñoz, Pera Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu

ABONE OL
Temmuz 29, 2023 09:00
Ünlü fotoğrafçı Isabel Muñoz, Pera Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, ünlü fotoğrafçı Isabel Muñoz’un Göbeklitepe ve etrafındaki arkeolojik alanları çektiği fotoğraflardan oluşan Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye sergisi kapsamında özel buluşmalara mesken sahipliği yaptı. Şahsen Muñoz’un rehberlik ettiği tiplerde, iştirakçiler, sanatçıyı daha yakından tanıma fırsatı bulurken birinci sefer Pera Müzesi’nde ziyarete sunulan standın üretim süreci ve eserler hakkında da birinci ağızdan bilgi edindiler. 

Suna’nın Kızları Yaz Enstitüsü iştirakçileri ile ilham veren buluşma

Sergiyi sanatkarın rehberliğinde gezen ziyaretçiler ortasında, 14-18 yaş aralığındaki Suna’nın Kızları Yaz Enstitüsü iştirakçileri, Şanlıurfalı kız çocuklar ve Koç Okulu kız öğrencileri de vardı. Göbeklitepe ve Taş Tepeler’i bahis alan fotoğraf çalışmalarını ilham veren buluşmalar kapsamında Muñoz’un kendisinden dinleyen kız çocuklar, bu değerli arkeolojik mirasın yeni sanattaki yansımalarını ilgiyle incelediler.

“Göbeklitepe’de bana hitap eden manevi bir öge buldum”

Çalışmalarında dünya üzerindeki eşsiz ömür biçimlerini belgelemenin yanı sıra kültürel mirası da kayıt altına alıp geleceğe aktarma uğraşı sergileyen Isabel Muñoz, bu stant için yaptığı arkeolojik çalışmaların kendisi için yeni bir tecrübe olduğunu söylüyor. Dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve etrafında, gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden giden İspanyol sanatçı, projenin kendisinde yarattığı heyecanı şu sözlerle tabir ediyor: “İspanya’da varlıklı bir Paleolitik sanat geleneğimiz var ancak Göbeklitepe’de bana hitap eden manevi bir öge buldum. Kendimi bu kadim kültüre dahil etmeye ve onu kendi şeklimde anlamaya çalıştım. Sahip oldukları yıldız bilgisinden ilham aldım ve imgelerimi oluşturmak için doğal ışığa yakın bir aydınlatma kullandım.”

Farklı coğrafyalardan kültürlerin ömür biçimlerini, ritüellerini ve geleneklerini gözleyen ve yeni öykülerin peşinden giden sanatçı, “Görsel aracın gücüne ve sanatın, ömür ve hoşluk de dahil olmak üzere pek çok şeyi anlatabileceğine inanıyorum. Fotoğrafçılığımın insanlara farklı hallerde takviye olabileceğini düşünmek bana büyük bir memnuniyet veriyor.” diyor.

Muñoz’un etkileyici bakış açısından insanlık tarihinin bu gizemli coğrafyasını keşfetme imkânı sunan Isabel Muñoz: Yeni Bir Öykü – Göbeklitepe ve Etrafından Fotoğraflar sergisi 17 Eylül’e kadar Pera Müzesi’nde ziyarete açık olacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.