DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

%
BİST 100

%
ABD’de büyük bankalar yeni sermaye kurallarıyla karşı karşıya

ABD’de büyük bankalar yeni sermaye kurallarıyla karşı karşıya

ABONE OL
Temmuz 28, 2023 05:00
ABD’de büyük bankalar yeni sermaye kurallarıyla karşı karşıya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fed, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Ünitesi Denetim Ofisi tarafından Perşembe günü yayımlanan önlemlerin en az 100 milyar dolar varlığa sahip bankaların sahip olmaları gereken sermaye ölçüsünü yüzde 16 oranında artırması öngörülüyor.

Yetkililere nazaran ülkenin en büyük sekiz bankası yaklaşık yüzde 19’luk bir artışla karşı karşıya kalırken 100 milyar ila 250 milyar dolar ortasında varlığa sahip bankalar için ise yüzde 5’lik bir artış öngörülüyor.

Planın, Regions Financial Corp., KeyCorp ve Huntington Bancshare Inc. üzere orta ölçekli firmaların en büyük bankalar için ayrılmış çeşitten katı gerekliliklerle müsabakasıyla sonuçlanabileceği bedellendiriliyor.

Uzun vakittir beklenen ABD ıslahatları, 2008 mali krizine karşılık olarak on yıldan uzun bir müddet evvel başlayan memleketler arası bir revizyon olarak hazırlanan Basel III ile alakalı. Bahis bu yıl Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın Mart ayında ve First Republic Bank’ın Mayıs ayında iflas etmeleriyle daha da değerli bir hale geldi.

FDIC ve Fed Perşembe günü planları görüşmek üzere iki farklı açık toplantı yapacak. Teklifler resmi olarak sunulduktan sonra ise düzenleyici kurumların kamuoyunun yorumlarını alacak ve planları sonuçlandırmak için tekrar oylama yapacak.

Standart Yaklaşım

Teklife nazaran, orta ölçekli bankalar artık birtakım menkul değerlerden elde edilen gerçekleşmemiş çıkar ve ziyanları sermaye oranlarına dahil etmek zorunda kalacaklar.

Uzmanlar, bankaların daha fazla sermaye ayırmasının rekabete ziyan verebileceğini ve ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğini söylediler.

Düzenleyiciler, planla birlikte bankaların belli sermaye oranlarının kıymetli bir bileşeni olan risk yüklü varlıklarını hesaplama metotlarında de değişiklikler öneriyor.

Kurumlar, bankaların bu sayısı hesaplarken iki farklı metodoloji kullanmasını istiyor: bir faaliyetin genel kredi ve piyasa riskini göz önünde bulunduran mevcut ABD standart metodolojisi ve ayrıyeten rastgele bir kredi değerlemesinin yanı sıra faaliyetin operasyonel riskini de dikkate alacak yeni genişletilmiş bir metodoloji.

Bir banka kesin olarak sermaye oranlarını hesaplamak istediğinde, hangi metodoloji daha yüksek risk yüklü varlıklarla sonuçlandıysa onu kullanmak zorunda kalacak.

Endüstri Geri Bildirimi

En büyük firmalardan kimilerinin yöneticileri, artan ihtiyaçların ABD iktisadını yavaşlatabileceğini ve onları banka dışı borç verenler ve Avrupalı ​​rakipler karşısında daha zayıf duruma getirebileceğini söylediler. Düzenleyiciler, daha güçlü yetkilerin finansal sistemi gerilimlere karşı daha güçlü hale getireceğini söylüyor.

Teklif, sistemik olarak değerli sekiz ABD bankası için bir ek fiyatta ayarlamalar içeriyor. Öbür değişiklikler ortasında, milletlerarası standartlarla karşılaştırıldığında büyük bankaların konut ipoteği portföyleri için daha sıkı gereklilikler yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.