DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

%
BİST 100

%
İhracatta pandeminin birinci dalgasından bu yana en makûs ‘iklim’

İhracatta pandeminin birinci dalgasından bu yana en makûs ‘iklim’

ABONE OL
Kasım 24, 2022 05:00
İhracatta pandeminin birinci dalgasından bu yana en makûs ‘iklim’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi Ekim’de bozulma sinyali vermeye devam etti.

Eylülde 48,8 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi Ekim’de 47,9’a geriledi. Böylelikle ihracat pazarlarında talep şartları arka arda üç ay zayıflarken ekimdeki bozulma Kovid-19 salgınının birinci dalgasının yaşanmakta olduğu Haziran 2020’den bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.

Endekste eşik paha olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki pahalar ise bozulmaya işaret ediyor.

Almanya’da Ekim’de daha bariz daralma oldu

Ekim ayında Türk imalatçılarının ana ihracat pazarlarında talep zayıflığı genele yayılı bir görünüm sergiledi. Avrupa’da, Türk imalatçılarının en büyük ihracat pazarı olan Almanya’nın üretimi üst üste dördüncü ay geriledi ve düşüş Eylül ayına nazaran hızlandı.

Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde de ekonomik aktivite daha yüksek oranda küçüldü.

Türk imalat bölümüne yönelik İhracat İklimi Endeksi anketi kapsamındaki ana ihracat pazarları ortasında yalnızca BAE’nin büyüme bölgesinde kalması, global iktisattaki yavaşlamanın geniş çaplı olduğunu açık bir biçimde ortaya koyuyor. Mevcut eğilimler, imalatçıların en azından 2022’nin geri kalan kısmında ihracat pazarlarından yeni sipariş almakta zorlanmaya devam edeceğini gösteriyor. S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker

Fransa’da ise üretim bir evvelki anket periyodunda kaydedilen artışın akabinde hafif düşüş kaydetti. Türk imalat sanayi ihracatından yaklaşık yüzde 7 hisse alan ABD’de daralma ekim ayında da devam etti. Üretimdeki düşüş, eğilim olarak dördüncü aya ulaştı ve eylüle nazaran daha yüksek oranda gerçekleşti. Kanada’da imalat sanayi üretimi bir evvelki aya nazaran daha besbelli yavaşlarken Meksika’da ise düşüş sürat kesti.

En büyük 18 ihracat pazarında yalnızca BAE’de artış oldu

En büyük 18 ihracat pazarı içerisinde ekonomik aktivite yalnızca Birleşik Arap Emirlikleri’nde artış kaydetti. Bu ülkede petrol dışı üretim güçlü formda arttı ve büyüme eylül ayına nazaran ivme kazandı. Öteki Ortadoğu ülkelerine bakıldığında, ekonomik aktivite Suudi Arabistan ve Katar’da artış gösterirken Lübnan ve Mısır’da yavaşladı.

Anket kapsamında takip edilen pazarlar ortasında en sert daralma Tayvan’da gerçekleşti. Dünya genelindeki talep zayıflaması nedeniyle bu ülkede global finans krizinden bu yana en süratli üretim düşüşlerinden biri yaşandı. Çin, Güney Kore ve Malezya da yılın son çeyreğine daha olumsuz talep şartları ile başlangıç yapan Asya ekonomileri ortasında yer aldı.

Çin dışındaki BRIC ekonomilerinde ise birbirinden farklı eğilimler gözlendi. Ekonomik aktivite Brezilya ve Hindistan’da artarken Rusya’da düşüş kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.