DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

%
BİST 100

%
Spotify abonelik fiyatlarını yükseltti

Spotify abonelik fiyatlarını yükseltti

ABONE OL
Temmuz 26, 2023 09:00
Spotify abonelik fiyatlarını yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HANDE BERKTAN

Çevrimiçi müzik pazarının önderi Spotify, ikinci çeyrekte gelirlerini yüzde 11 artış ile 3,5 milyar dolara yükseltti. Şirketin 2. çeyrekte reklam gelirlerinde artış ise yüzde 12 oldu. Spotify 2. çeyrekte ayrıyeten 274 milyon dolar işletme ziyanı açıkladı.

Spotify 551 milyon etkin kullanıcıya ulaştı

Spotify aboneliği için ödeme yapan dünya genelinde 220 milyon kişi var. Ödeme yapan abone sayısındaki yıldan yıla büyüme ise yüzde 17 oldu. Genel olarak, Spotify’ın şu anda aylık 551 milyon etkin kullanıcısı var. Bu, 331 milyon kullanıcının hizmeti her ay fiyatsız, reklam takviyeli bir hesapla kullandığı manasına geliyor. Spotify, tek bir çeyrekte en fazla yeni kullanıcıya sahip oldu. Şirkete, 2. çeyrekte 36 milyon yeni etkin kullanıcı geldi.

Genel olarak geçen yılın birebir periyoduna kıyasla premium abone sayısında yüzde 27, etkin kullanıcı sayısında da yüzde 17 artış oldu. Öbür bir deyişle, Spotify hoş bir halde büyüyor, fakat şirket fiyatlı kullanıcılardan daha fazla fiyatsız kullanıcı çekiyor. Olağan ki, birtakım kullanıcılar fiyatsız bir hesapla başlayıp daha sonra fiyatlı aboneler haline geliyor.

Spotify’ın premium aboneleri artık genel kullanıcı tabanının yüzde 39,9’unu temsil ediyor. Fiyatlı kullanıcılardan para kazanmak, reklam dayanaklı kullanıcılardan çok daha kolay olduğu için bu kıymetli bir ölçüm.

Bireysel paket fiyatı 9,9 dolardan 10,99 dolara çıktı

Spotify, fiyatlarını yükseltmek için aylardır direndikten sonra premium paketlerine artırım yaptığını duyurdu. ABD’de, ferdî bir prim planı artık aylık 9,99 dolar yerine 10,99 dolara mal olacak. Emsal formda ikili plan 12,99 dolar yerine 14,99 dolar ve aile planı 15,99 dolar yerine 16,99 dolar olacak.

Şirket ayrıyeten bu fiyat artışlarını Avrupa Birliği’nin birden fazla, Birleşik Krallık ve Güney ve Orta Amerika, Asya ve Okyanusya’daki başka birtakım ülkeler de dahil olmak üzere başka pazarlara yansıtıyor. Bu değişikliklerin ilerleyen çeyreklerde Spotify’ın kârlılığı üzerinde tesiri olacaktır.

Amerika’nın akabinde Türkiye dahil olmak üzere tüm ülkelerde Spotify Premium üyelik fiyatı arttı. 24 Temmuz prestijiyle yapılan artırımla Spotify fiyatı 40 TL’den başlıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.