DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

%
BİST 100

%
Türkiye, iskontolu Rus kömürünün en büyük pazarlarından

Türkiye, iskontolu Rus kömürünün en büyük pazarlarından

ABONE OL
Kasım 20, 2022 23:00
Türkiye, iskontolu Rus kömürünün en büyük pazarlarından
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BloombergNEF’in Güç Dönüşümü Yatırım Trendleri 2022 raporuna nazaran Avrupa’nın Ağustos’ta yürürlüğe aldığı Rusya’dan kömür ithalatına yönelik sert yasaklar, Rus kömürünün Türkiye, Hindistan, Çin ve Afrika’ya yönelmesine neden oldu.

Rapor bu kömür kargolarının öbür ülkelerden satın alınan misal kalitedeki kömürlere kıyasla değerli bir indirimle satıldığına dikkat çekti.

Türkiye Eylül ayında Rusya’dan kömürü ton başına 199 dolara satın aldı. Bu fiyat Türkiye’nin ikinci en büyük tedarikçisi olan Kolombiya’dan aldığı birebir kalitede kömüre kıyasla yüzde 23 oranında daha ucuz.

Avrupa Birliği 10 Ağustos’ta Rus kömür ithalatına karşı sert yaptırımları yürürlüğe almış ve Batılı şirketler Rusya’dan kömür ithalatından uzak durmaya başlamışlardı.

21 Eylül’de yayımlanan yeni bir yönergede ise birliğin yaptırımlarının başka ülkelerin besin ve güç güvenliğini etkilemesinden kaçınılacağı ve ortalarında kömürün de olduğu kimi eserlerin üçüncü ülkelere taşınmasında AB ülkelerinden transit geçişin kullanılabileceği ve AB şirketlerinin bu süreçlere hizmet verebileceği belirtilmişti.

Rus yetkili iskonto yapıldığını belirtmişti

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov, Ekim ayının sonlarında başşehir Moskova’da düzenlenen “Rusya’da üretildi” isimli aktiflikte yaptığı konuşmada, Rus kömür kesimindeki zorluklara ait değerlendirmelerde bulunmuştu.

Rusya’nın, ucuz güç kaynakları sayesinde krizleri sakin bir biçimde atlattığını belirten Belousov, “Kömür ihracatında yüzde 50 ila 60 indirim uyguluyoruz. Şirketlerimiz kömürü piyasa fiyatının yaklaşık yarı fiyatına satmak zorunda kalıyor. Lakin tekrar de kâr ediyorlar” demişti.

Gübre ihracatçılarının da misal bir durumla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Belousov, “Petrolde de bilindiği üzere varil başına 20 ila 30 dolar indirim uygulanıyor” sözünü kullanmıştı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.