Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası’nın Tesir Girişimciliği Programı Mezunlarını Verdi

Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası’nın Tesir Girişimciliği Programı Mezunlarını Verdi

ABONE OL
Aralık 2, 2022 09:00
Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası’nın Tesir Girişimciliği Programı Mezunlarını Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vehbi Koç Vakfı ve İş Bankası işbirliğiyle, daha yaşanabilir bir dünyayı odağına alan teşebbüsleri desteklemek üzere Mayıs ayında hayata geçirilen Tesir Girişimciliği Programı (EPG) tamamlandı. Tüm etapları muvaffakiyetle tamamlayan 5 teşebbüs Impact Day aktifliği ile mezun oldu.

Programdan mezun olan teşebbüsler; Impact Day etkinliğinde yatırımcılar, girişimcilik ekosisteminden paydaşlar, İş Bankası ve iştirakleri ile Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi’nden yöneticilerle bir ortaya gelme imkanı buldular; iş modellerini ve maksatlarını paylaşma bahtı yakaladılar.

Nitelikli eğitim, sıhhat ve kaliteli hayat, iklim aksiyonu, erişilebilir ve pak güç, sürdürülebilir kent ve topluluklar alanlarında çevresel ve toplumsal tesir yaratan yahut yaratma potansiyeline sahip; teknoloji tabanlı teşebbüslerin ölçeklenmesine dayanak olmayı amaçlayan programa toplam 178 müracaat alındı.

Girişimler 3 evrede 24 haftalık eğitim ve mentorluk sürecinden geçti

Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS ve İş Bankası Girişimcilik Programı Workup tarafından, Türkiye Toplumsal Girişimcilik Ağı (TSGA) katkılarıyla yürütülen programa seçilen teşebbüsler; 3 evreden oluşan ve 24 hafta süren ağır eğitim ve mentorluk sürecini tamamladı.

Programın birinci basamağında teşebbüsler; eser yahut hizmetlerinin piyasayla ahengini ve tesir odaklarını yine kıymetlendirdi, iş modellerini doğruladı.

İkinci etapta sundukları tahlili müşteri ve pazar şartlarına daha uyumlu hale getirmek hedefiyle en yalın tahlillerini geliştiren teşebbüsçüler; son basamakta ise tahlillerini pazara sunarak satışlarını artırdılar, yatırım arayışı süreçlerini tamamladılar.

30’dan fazla işbirliği görüşmesi, 21 yatırımcı buluşması

Program müddetince çevrimiçi ve yüz yüze olmak üzere 10 eğitim ve seminer organize edildi. Teşebbüsler, programa özel oluşturulan 105 kişilik mentor ağında bulunan mentorlar ile toplam 48 saat görüşürken, kendi dikeylerinde 30’dan fazla işbirliği görüşmesi ve 21 yatırımcı buluşmasına katıldılar.

Programın ana amacı doğrultusunda teşebbüsler; KUSİF (Koç Üniversitesi Toplumsal Tesir Forumu) uzmanlarından tesir kavramı, tesirin artırılması ve ölçümü konusunda eğitim ve mentorluk aldılar. Ayrıyeten toplumsal tesir, hukuk, finans idaresi, dijital pazarlama, grup kültürü oluşturma üzere işlevsel alanlarda gereksinim duydukları dayanağa direkt ulaşma imkânı buldular.

“Asıl etkiyi güçlerimizi birleştirip büyük ölçekli teşebbüsleri destekleyerek yaratabiliriz”

İş Bankası Genel Müdürü Sn. Hakan Aran, etkinlikte yaptığı konuşmada, şöyle dedi:

“Girişimcilik dünyasına bakış açımız, her vakit kümelerin güçlerini birleştirerek teşebbüsleri desteklemesi ve bu teşebbüsler aracılığıyla toplumda tesir yaratabilecek sonuçlar alabilmesi istikametindedir. Workup Programı’ndan edindiğimiz tecrübeyle şunu gözlemliyoruz; girişimcilerimiz ülke ölçeğinde ses getirecek ve fark yaratacak büyüklüklere ulaşmakta sıkıntılar yaşıyor, muhakkak bir eşiği aşamadıkları için çok daha uzaklara gidemiyor. Biz de Vehbi Koç Vakfı ile güç birliği yaparak Türkiye ölçeğinde nasıl bir yarar yaratabiliriz, hangi alanlarda bir şeyleri değiştirebiliriz bunu görmek için yola çıktık.”

Sosyal girişimciliği ve tesir girişimciliğini önemsediklerini vurgulayan Ortan, sürdürülebilir kalkınmanın her ülkenin ajandasında kıymetli yer tutması gerektiğini söyledi.

“Etki yatırımları ve tesir teşebbüsleri geleceğin teşebbüs ve yatırım modelleri olacak”

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Oğuz Toprakoğlu da konuşmasında, günümüzde çevresel ve toplumsal meselelerin giderek karmaşıklaştığını; bu karmaşık sıkıntılara daha inovatif ve sürdürülebilir tahliller bulunması gerektiğini söyledi. Toplumsal ve çevresel meselelere girişimcilik modeliyle sürdürülebilir tahliller bulan teşebbüsler için ekosistem geliştirmeye çalıştıklarını, bu çalışmaları yaparken, alanında uzman, muteber ve tesirli kurumlarla işbirliği yapmayı önemsediklerini vurguladı.

Toprakoğlu, “Etki yatırımları ve tesir teşebbüsleri, geleceğin teşebbüs ve yatırım modelleri olacak. Dünyayı daha yaşanılabilir bir yer yapmak için çalışan bu teşebbüsler, sürdürülebilir iş modelleriyle karşımıza daha da sık çıkacaklar. Muhtaçlık duydukları ekosistemi sağlamak ve onları yatırıma ulaşmaları konusunda desteklemek bizim üstümüze görev ” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.